Asset Publisher Asset Publisher

Oferta edukacyjna

W naszym nadleśnictwie oprócz najlepszego zaplecza dydaktycznego - lasu - funkcjonuje Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, w którym prowadzona jest działalność edukacyjna.

Działalność Ośrodka skierowana jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Lekcje przyrody prowadzone są zgodnie z hasłem „poznać, przeżyć, zrozumieć" i umożliwiają przyswojenie wiedzy o lesie i leśnictwie w sposób niekonwencjonalny. Zajęcia dydaktyczne odbywają się głównie na świeżym powietrzu w formie gier i zabaw dydaktycznych, w oparciu o aktywne metody pracy. Program zajęć dostosowany jest do pory roku i wieku uczestników spotkania. W programie zajęć znajduje się również projekcja filmu przyrodniczego, zwiedzanie ekspozycji przyrodniczych, zajęcia terenowe na ścieżce dydaktycznej lub ścieżce edukacyjnej „Uroki doliny Iny". Dla grup zainteresowanych istnieje możliwość zorganizowania prelekcji przy zagrodzie pokazowej konika polskiego. Dla najmłodszych w pobliżu Ośrodka znajduje się plac zabaw. Istnieje możliwość zakończenia zajęć przy ognisku.

W ramach realizowanego programu edukacyjnego prowadzony jest cykl zajęć „Cztery pory roku w lesie", który dla uczestników kończy się zdobyciem dyplomu „Młodego leśnika".

Wśród form edukacji realizowanych przez Ośrodek znajdują się również: warsztaty przyrodnicze, prelekcje, konkursy, wystawy oraz imprezy plenerowe o charakterze edukacyjnym i popularyzacyjnym.

Wizyta w Ośrodku to nie tylko nauka, ale i interesująca forma spędzenia wolnego czasu. Pobliskie lasy są atrakcyjne pod względem przyrodniczym, obfitują w jagody i grzyby. Dlatego, aby umożliwić korzystanie z tych walorów, utworzona została: sieć ścieżek rowerowych, ścieżka spacerowo-dydaktyczna w pobliżu Ośrodka, ścieżka edukacyjna "Uroki doliny Iny" w miejscowości Zabród oraz miejsca odpoczynku. Miłośnicy przyrody mogą również odwiedzić tabun konika polskiego, który przebywa w zagrodzie pokazowej zlokalizowanej w pobliżu Kwatery Myśliwskiej Łęsko.

Dla odwiedzających Ośrodek przygotowane zostały interaktywne wystawy i ekspozycje przyrodnicze prezentowane zarówno w obiektach Ośrodka jak i ich sąsiedztwie. Ośrodek czynny jest cały rok.

Zachęcamy do wizyty zarówno wiosną, kiedy las mieni się soczystą zielenią, latem, kiedy pachnie rozgrzaną żywicą, jesienią, gdy fascynuje grą kolorów, czy też zimą, gdy możemy śledzić tropy na świeżo spadłym śniegu.

Na zdjęciach widoczne są dzieci uczestniczące w zajęciach terenowych


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Powołanie nowego Nadleśniczego

Powołanie nowego Nadleśniczego

Z dniem 25 stycznia Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie Pan Andrzej Szelążek, powołał na stanowisko Nadleśniczego Nadleśnictwa Kliniska Pana Ryszarda Siarkiewicza-Hoszowskiego.

Nowy Nadleśniczy jest absolwentem Technikum Leśnego w Goraju oraz Akademii Rolniczej w Poznaniu na kierunku leśnictwo. Pan Ryszard Siarkiewicz-Hoszowski ukończył również  studia podyplomowe z zakresu BHP w leśnictwie, ochrony środowiska leśnego oraz zarządzania przedsiębiorstwem, a także szereg kursów i szkoleń związanych z zarządzaniem i działalnością Lasów Państwowych oraz relacjami międzyludzkimi.

Pan Ryszard Siarkiewicz – Hoszowski rozpoczął pracę zawodową w 1993 roku jako stażysta, a następnie objął stanowisko specjalisty ds. marketingu i analiz. Przez ponad 10 lat był inżynierem nadzoru w nadleśnictwie Kliniska, a w  2009 roku został zastępcą nadleśniczego, którą to funkcję pełnił do 24 stycznia br.