Wydawca treści
Oferta edukacyjna
W naszym nadleśnictwie oprócz najlepszego zaplecza dydaktycznego - lasu - funkcjonuje Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, w którym prowadzona jest działalność edukacyjna.
Działalność Ośrodka skierowana jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Lekcje przyrody prowadzone są zgodnie z hasłem „poznać, przeżyć, zrozumieć" i umożliwiają przyswojenie wiedzy o lesie i leśnictwie w sposób niekonwencjonalny. Zajęcia dydaktyczne odbywają się głównie na świeżym powietrzu w formie gier i zabaw dydaktycznych, w oparciu o aktywne metody pracy. Program zajęć dostosowany jest do pory roku i wieku uczestników spotkania. W programie zajęć znajduje się również projekcja filmu przyrodniczego, zwiedzanie ekspozycji przyrodniczych, zajęcia terenowe na ścieżce dydaktycznej lub ścieżce edukacyjnej „Uroki doliny Iny". Dla grup zainteresowanych istnieje możliwość zorganizowania prelekcji przy zagrodzie pokazowej konika polskiego. Dla najmłodszych w pobliżu Ośrodka znajduje się plac zabaw. Istnieje możliwość zakończenia zajęć przy ognisku.
W ramach realizowanego programu edukacyjnego prowadzony jest cykl zajęć „Cztery pory roku w lesie", który dla uczestników kończy się zdobyciem dyplomu „Młodego leśnika".
Wśród form edukacji realizowanych przez Ośrodek znajdują się również: warsztaty przyrodnicze, prelekcje, konkursy, wystawy oraz imprezy plenerowe o charakterze edukacyjnym i popularyzacyjnym.
Wizyta w Ośrodku to nie tylko nauka, ale i interesująca forma spędzenia wolnego czasu. Pobliskie lasy są atrakcyjne pod względem przyrodniczym, obfitują w jagody i grzyby. Dlatego, aby umożliwić korzystanie z tych walorów, utworzona została: sieć ścieżek rowerowych, ścieżka spacerowo-dydaktyczna w pobliżu Ośrodka, ścieżka edukacyjna "Uroki doliny Iny" w miejscowości Zabród oraz miejsca odpoczynku. iłośnicy przyrody mogą również odwiedzić tabun konika polskiego, który przebywa w zagrodzie pokazowej zlokalizowanej w pobliżu Kwatery Myśliwskiej Łęsko.
Dla odwiedzających Ośrodek przygotowane zostały interaktywne wystawy i ekspozycje przyrodnicze prezentowane zarówno w obiektach Ośrodka jak i ich sąsiedztwie. Ośrodek czynny jest cały rok.
Zachęcamy do wizyty zarówno wiosną, kiedy las mieni się soczystą zielenią, latem, kiedy pachnie rozgrzaną żywicą, jesienią, gdy fascynuje grą kolorów, czy też zimą, gdy możemy śledzić tropy na świeżo spadłym śniegu.
Na zdjęciach widoczne są dzieci uczestniczące w zajęciach terenowych
Najnowsze aktualności
Potencjalne zagrożenia w lesie
Potencjalne zagrożenia w lesie
Wybierając się do lasu warto zwrócić uwagę na czyhające niebezpieczeństwa. Jednym z nich są drzewa niebezpieczne, które cechują się osłabioną żywotnością. Niezależnie od warunków atmosferycznych mogą spadać z nich gałęzie, a gdy pojawia się silny wiatr, coraz częściej występujący w naszym regionie, drzewa są narażone na uszkodzenia (złamanie, obalenie).
Nasza załoga regularnie dokonuje przeglądów drzew niebezpiecznych i w miarę potrzeb usuwa niebezpieczeństwo.
Poniżej przestawimy kilka zasad bezpiecznego przebywania w lesie:
- Podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych (burza, deszcz, silny wiatr itp.) wstrzymaj się z wędrówkami do lasu.
- Korzystaj z wyznaczonych szlaków, co zmniejszy ryzyko zabłądzenia w lesie.
- Nie wchodź na obszary objęte pracami pozyskaniowymi, które są oznakowane tablicami ostrzegawczymi.
- Zabezpiecz się w stosowny ubiór, mapę oraz środki odstraszające insekty.