Wydawca treści Wydawca treści

Oferta edukacyjna

W naszym nadleśnictwie oprócz najlepszego zaplecza dydaktycznego - lasu - funkcjonuje Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, w którym prowadzona jest działalność edukacyjna.

Działalność Ośrodka skierowana jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Lekcje przyrody prowadzone są zgodnie z hasłem „poznać, przeżyć, zrozumieć" i umożliwiają przyswojenie wiedzy o lesie i leśnictwie w sposób niekonwencjonalny. Zajęcia dydaktyczne odbywają się głównie na świeżym powietrzu w formie gier i zabaw dydaktycznych, w oparciu o aktywne metody pracy. Program zajęć dostosowany jest do pory roku i wieku uczestników spotkania. W programie zajęć znajduje się również projekcja filmu przyrodniczego, zwiedzanie ekspozycji przyrodniczych, zajęcia terenowe na ścieżce dydaktycznej lub ścieżce edukacyjnej „Uroki doliny Iny". Dla grup zainteresowanych istnieje możliwość zorganizowania prelekcji przy zagrodzie pokazowej konika polskiego. Dla najmłodszych w pobliżu Ośrodka znajduje się plac zabaw. Istnieje możliwość zakończenia zajęć przy ognisku.

W ramach realizowanego programu edukacyjnego prowadzony jest cykl zajęć „Cztery pory roku w lesie", który dla uczestników kończy się zdobyciem dyplomu „Młodego leśnika".

Wśród form edukacji realizowanych przez Ośrodek znajdują się również: warsztaty przyrodnicze, prelekcje, konkursy, wystawy oraz imprezy plenerowe o charakterze edukacyjnym i popularyzacyjnym.

Wizyta w Ośrodku to nie tylko nauka, ale i interesująca forma spędzenia wolnego czasu. Pobliskie lasy są atrakcyjne pod względem przyrodniczym, obfitują w jagody i grzyby. Dlatego, aby umożliwić korzystanie z tych walorów, utworzona została: sieć ścieżek rowerowych, ścieżka spacerowo-dydaktyczna w pobliżu Ośrodka, ścieżka edukacyjna "Uroki doliny Iny" w miejscowości Zabród oraz miejsca odpoczynku. iłośnicy przyrody mogą również odwiedzić tabun konika polskiego, który przebywa w zagrodzie pokazowej zlokalizowanej w pobliżu Kwatery Myśliwskiej Łęsko.

Dla odwiedzających Ośrodek przygotowane zostały interaktywne wystawy i ekspozycje przyrodnicze prezentowane zarówno w obiektach Ośrodka jak i ich sąsiedztwie. Ośrodek czynny jest cały rok.

Zachęcamy do wizyty zarówno wiosną, kiedy las mieni się soczystą zielenią, latem, kiedy pachnie rozgrzaną żywicą, jesienią, gdy fascynuje grą kolorów, czy też zimą, gdy możemy śledzić tropy na świeżo spadłym śniegu.

Na zdjęciach widoczne są dzieci uczestniczące w zajęciach terenowych


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Półmetek sezonu pożarowego

Półmetek sezonu pożarowego

Temperatura powietrza sięgająca 30°C, wilgotność ścioły w granicach 10 % oraz brak opadów to czynniki, które sprawiają, że poziom zagrożenia pożarowego w lasach był w ciągu ostatnich dni na maksymalnym poziomie. Od początku trwania sezonu, tj. od połowy marca, zaewidencjonowaliśmy na terenach leśnych  24 pożary,
a spaleniu uległa pokrywa gleby na łącznej powierzchni 1,11 ha. To ilościowo prawie dwukrotnie niższy wynik, niż w ubiegłym roku o tej samej porze.

Przyczyną większości zdarzeń jest używanie otwartego ognia w lesie i bezpośrednio przy jego granicy - pomimo bezwzględnego zakazu. Mamy w ostatnim czasie do czynienia również z serią podpaleń na terenie leśnictw Niedźwiedź
i Morawsko. Wynikiem tego było wystąpienie aż jedenastu pożarów w bardzo bliskiej odległości od siebie. Tylko dzięki znakomitej reakcji dyspozytorów Punktu Alarmowo-Dyspozycyjnego oraz szybkiemu dotarciu na miejsce zdarzenia pierwszych sił i środków, w postaci jednostek OSP i PSP, a także samolotów gaśniczych, pożary udało się ugasić w zarodku bądź zostały sklasyfikowane jako małe.

POŻAR LASU – CIEKAWOSTKI

Średnia temperatura zapłonu materiałów leśnych wynosi 260-280 °C

dla porównania:

zapałka płonie w temp. 800 °C, a papieros w temp. 560 °C

 

Średnia emisja z 1 kg spalonej leśnej materii uwalnia do atmosfery ok. 1,6 kg CO2

patrząc na większą skalę:

1 ha wypalonego lasu emituje średnio 117 000 kg CO2

 

Ogień w lesie sosnowym objętym pożarem może sięgać nawet 30 m powyżej wierzchołków drzew.

 

Tekst i foto M.Hapnik-Ciechalska