Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

WITAJ WIOSNO

WITAJ WIOSNO

Kalendarzowa wiosna rozpoczęła się 21 marca, jednak wg klimatu rozwinie się ona w pełni, gdy średnie dobowe temperatury powietrza zaczną wahać się pomiędzy 5 a 15 °C.

Wiosenne spektakle możemy zauważyć już na niebie, tam rozpoczynają się toki kruków, bielików i jastrzębi. W tym właśnie okresie ptaki te składają jaja, z których na przełomie marca i kwietnia wyklują się młode pisklęta. Podczas spacerów, wśród zeszłorocznych liści można również zobaczyć białe przebiśniegi i żółte podbiały. Pojawienie się tych kwiatów jest dowodem na przegraną zimy.

Pośród pól i lasów, słychać dźwięki nawoływania żurawi. Wiosna jest okresem, kiedy licznie zaczynają wracać do naszego kraju. Ptaki te często wybierają brzegi jezior lub starorzeczy, które są niedostępne dla ludzi i drapieżników. Kończąca się zima to okres wzmożonej aktywności drobnej zwierzyny: gryzoni i mniejszych ptaków. Właśnie teraz wytrwale kompletują materiał do budowy gniazd: zbierają puch, źdźbła traw i drobne gałązki, a nawet trociny. Wiewiórki przygotowują dziuple, adaptują stare gniazda ptaków wypełniając je mchem i porostami, by wczesną wiosną już w spokoju cieszyć się przyjściem młodych na świat. Spacerując po lesie możemy zauważyć świeżo wykopane nory w zboczach wzgórz, które staną się domem borsuków, lisów i wilków. Mamy nadzieję, że wszystko co zostało wspomniane będzie powodem który zachęci Was do spacerów lub korzystania z innej formy aktywności fizycznej w naszych lasach słuchając śpiewu ptaków i rozkoszując się widokiem otaczającej Nas zieleni.

Tekst i foto: M.Bzdęga