Wydawca treści Wydawca treści

Lasy Niepaństwowe

Na terenie administrowanym przez Nadleśnictwo Kliniska znajdują się lasy innych własności, niestanowiące własności Skarbu Państwa. Nadzór nad gospodarką w tych lasach podlega bezpośrednio pod właściwe terytorialnie Starostwa Powiatowe. Zadania z zakresu gospodarki leśnej prowadzone są w nich w oparciu o Inwentaryzacje Stanu Lasu (lasy o łącznej powierzchni w jednym kompleksie do 10 ha) oraz Uproszczone Plany Urządzenia Lasu (lasy  o łącznej powierzchni w jednym kompleksie powyżej 10 ha).

Lasy niepaństwowe podlegają Starostom następujących powiatów: Miasto Szczecin, Starostwo Powiatowe w Stargardzie, Starostwo Powiatowe w Goleniowie.

Nadleśnictwo zgodnie z zapisami zawartymi w Ustawie o Lasach sprawuje funkcje doradczą dla właścicieli lasów, opiniodawczą do sporządzanych Uproszczonych Planów Urządzenia Lasu oraz sporządzanie planów zalesień w ramach PROW.

Od roku 2017, Nadleśnictwo Kliniska sprawuje nadzór nad lasami niepaństwowymi położonymi w zasięgu Starostwa Goleniów.  W nadzorze jest 79,33 ha. Pełniony nadzór opiera się na artykułach 7,8,9,13,14a Ustawy o lasach z dnia 28 września 1991 roku.

Tekst: A. Jakubowska

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zwalczanie barczatki sosnówki

Zwalczanie barczatki sosnówki

Barczatka sosnówka (Dendrolimus pini L.) jest pierwotnym szkodnikiem sosny, którego gąsienice żerują na sośnie w drzewostanach średnich i starszych klas wieku na słabych siedliskach. Rójka tego gatunku przypada na przełom lipca i sierpnia, natomiast od połowy sierpnia lęgną się pierwsze gąsienice, które z czasem wędrują w korony drzew gdzie ogryzają igły sosny.

W związku ze stwierdzonym nadmiernym rozwojem liczebności gąsienic barczatki sosnówki, w dniach 23-27.04.2024 roku na terenie Nadleśnictwa Kliniska wykonano zabieg agrolotniczy biopreparatem FORAY 76B, bezpiecznym dla innych organizmów. Po zabiegu przeprowadzono kontrolę skuteczności odnotowując ilość gąsienic na wybranych drzewach. Stwierdzono, że średnia śmiertelność w/w szkodnika wyniosła 96%, co pozwala zaklasyfikować zabieg jako skuteczny.