Wydawca treści Wydawca treści

Lasy Niepaństwowe

Na terenie administrowanym przez Nadleśnictwo Kliniska znajdują się lasy innych własności, niestanowiące własności Skarbu Państwa. Nadzór nad gospodarką w tych lasach podlega bezpośrednio pod właściwe terytorialnie Starostwa Powiatowe. Zadania z zakresu gospodarki leśnej prowadzone są w nich w oparciu o Inwentaryzacje Stanu Lasu (lasy o łącznej powierzchni w jednym kompleksie do 10 ha) oraz Uproszczone Plany Urządzenia Lasu (lasy  o łącznej powierzchni w jednym kompleksie powyżej 10 ha).

Lasy niepaństwowe podlegają Starostom następujących powiatów: Miasto Szczecin, Starostwo Powiatowe w Stargardzie, Starostwo Powiatowe w Goleniowie.

Nadleśnictwo zgodnie z zapisami zawartymi w Ustawie o Lasach sprawuje funkcje doradczą dla właścicieli lasów, opiniodawczą do sporządzanych Uproszczonych Planów Urządzenia Lasu oraz sporządzanie planów zalesień w ramach PROW.

Od roku 2017, Nadleśnictwo Kliniska sprawuje nadzór nad lasami niepaństwowymi położonymi w zasięgu Starostwa Goleniów.  W nadzorze jest 79,33 ha. Pełniony nadzór opiera się na artykułach 7,8,9,13,14a Ustawy o lasach z dnia 28 września 1991 roku.

Tekst: A. Jakubowska

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Warsztaty - Drewno surowiec niezwykły

Warsztaty - Drewno surowiec niezwykły

W czwartkowe jesienne popołudnie 12 października odbyły się kolejne już warsztaty „Drewno Surowiec Niezwykły” dedykowane dla dzieci z rodzicami. Warsztaty rozpoczęły się projekcją filmu pt. „W Dechę Film o Drewnie”, który przybliżył uczestnikom zagadnienia dotyczące lesistości w Polsce, tego w jaki sposób pozyskuje się drewno z lasu, że jest ono surowcem ekologicznym i odnawialnym, a przede wszystkim co można z tego drewna wykonać bo drewno ma aż 30 tysięcy różnych zastosowań. Po obejrzeniu filmu, dzieci mogły sprawdzić jak wyglądają różne gatunki drewna, jaka jest ich barwa oraz, że każdy gatunek ma swój ciężar, a po wszystkim przyszedł czas na drugą część warsztatów czyli zabawę w majsterkowanie.

Dla każdego przygotowane zostały narzędzia: wkrętarki, śrubokręty oraz młotki, które były niezbędne do zbudowania karmnika oraz budki lęgowej dla ptaków. Dla dzieci była to ogromna frajda i możliwość spędzenia wspólnego czasu wraz rodzicami. Mamy nadzieję, że zbudowane karmniki oraz budki zawisną w przydomowych ogródkach i staną się zimową stołówką dla ptaków, a wiosną miejscem wyprowadzania lęgów.