Wydawca treści Wydawca treści

Lasy Niepaństwowe

Na terenie administrowanym przez Nadleśnictwo Kliniska znajdują się lasy innych własności, niestanowiące własności Skarbu Państwa. Nadzór nad gospodarką w tych lasach podlega bezpośrednio pod właściwe terytorialnie Starostwa Powiatowe. Zadania z zakresu gospodarki leśnej prowadzone są w nich w oparciu o Inwentaryzacje Stanu Lasu (lasy o łącznej powierzchni w jednym kompleksie do 10 ha) oraz Uproszczone Plany Urządzenia Lasu (lasy  o łącznej powierzchni w jednym kompleksie powyżej 10 ha).

Lasy niepaństwowe podlegają Starostom następujących powiatów: Miasto Szczecin, Starostwo Powiatowe w Stargardzie, Starostwo Powiatowe w Goleniowie.

Nadleśnictwo zgodnie z zapisami zawartymi w Ustawie o Lasach sprawuje funkcje doradczą dla właścicieli lasów, opiniodawczą do sporządzanych Uproszczonych Planów Urządzenia Lasu oraz sporządzanie planów zalesień w ramach PROW.

Od roku 2017, Nadleśnictwo Kliniska sprawuje nadzór nad lasami niepaństwowymi położonymi w zasięgu Starostwa Goleniów.  W nadzorze jest 79,33 ha. Pełniony nadzór opiera się na artykułach 7,8,9,13,14a Ustawy o lasach z dnia 28 września 1991 roku.

Tekst: A. Jakubowska

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Warsztaty "Drewno-surowiec doskonały"

Warsztaty "Drewno-surowiec doskonały"

W ostatnią sobotę tj. 10 października w okolicach "Zielonej Sali" Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska odbyła się kolejna edycja warsztatów dla rodzin pod hasłem „Drewno – surowiec doskonały”.

Mali i duzi uczestnicy wydarzenia mieli okazję dowiedzieć się jakie przedmioty można stworzyć
z drewna oraz nauczyć się obsługi podstawowych narzędzi stolarskich dzięki fachowym poradom
i wsparciu pani Ani Bera z pracowni stolarskiej „Dzikie Dzieci” z Warszawy. Następnie, ograniczeni jedynie własną fantazją i czasem trwania warsztatów, mogli stworzyć zabawki według własnych pomysłów. A te były naprawdę przeróżne, co można zauważyć na zdjęciach poniżej.

Po ciepłym posiłku, nastąpiła druga część warsztatów i każdy zespół miał okazję złożyć budkę oraz karmnik dla ptaków. Dzięki tym konstrukcjom, rodziny będą mogły prowadzić obserwację zachowań ptaków w swoich okolicach – w zimę dokarmiać, a wiosną obserwować jak zasiedlają budki.

Nie zabrakło również stoiska prezentującego codzienną pracę leśników, na którym można było poznać tajniki codziennych obowiązków leśniczych i podleśniczych, zapoznać się z leśnymi wydawnictwami oraz nabić pamiątkowy numerek na plaster drewna.

Po ognisku z pieczeniem kiełbasek, warsztaty zakończyły się. Młodsi uczestnicy otrzymali certyfikaty uczestnictwa w wydarzeniu, a całe rodziny pamiątkowe pakiety z gadżetami od Nadleśnictwa Kliniska. Wszystkie zespoły opuszczały warsztaty z własnoręcznie stworzonymi zabawkami i uśmiechami na ustach.

 

Tekst i zdjęcia: K.Cackowska