Wydawca treści Wydawca treści

Lasy regionu

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie zarządza lasami Skarbu Państwa położonymi w północno-zachodniej Polsce, w granicach zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, północnej części województwa lubuskiego i w zachodnim fragmencie województwa wielkopolskiego.  

Ogólna powierzchnia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie wynosi ponad 691 tys. ha, w tym powierzchnia leśna około 659 tys. ha.

Jest to obszar zróżnicowany. Tereny leśne Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie położone są w dwóch krainach przyrodniczo-leśnych i obejmują mezoregiony:
-    w Krainie  Bałtyckiej: Wolińsko-Trzebiatowski, Puszczy Wkrzańskiej i Goleniowskiej, Puszczy Bukowej i Równiny Wełtyńskiej, Równiny Nowogardzkiej, Równiny Pyrzyckiej, Pojezierza Myśliborskiego, Pojezierza Choszczeńskiego;
-    w Krainie Wielkopolsko-Pomorskiej: Równiny Gorzowskiej, Pojezierza Dobiegniewskiego, Równiny Drawskiej, Ujście Warty, Puszczy Noteckiej, Pojezierza Łagowskiego, Równiny Nowotomyskiej.

Udział poszczególnych typów siedliskowych w lasach (%):

- siedliska borowe - 51,3
- siedliska lasowe - 44,2
- olsy -   4,5.

 

 

 

Struktura miąższościowa gatunków panujących w ogólnym zapasie drewna na pniu w lasach RDLP przedstawia się następująco (%):

- sosna - 77,6
- świerk, daglezja - 2,4
- buk - 5,0
- dąb - 5,6
- brzoza - 3,6
- olsza - 5,5
- grab - 0,1
- pozostałe gatunki liściaste - 0,2.


Dominującym gatunkiem w lasach szczecińskiej dyrekcji jest sosna, zajmująca jako gatunek panujący 76,3 % powierzchni. Z pozostałych gatunków znaczenie gospodarcze mają: dąb – 6 % olsza – 5,7 %, buk – 5,3 %, brzoza – 4,4 %.

Znaczną powierzchnię lasów RDLP, bo około 21% stanowią drzewostany, młodniki i uprawy leśne założone na gruntach porolnych.

Przeciętny wiek drzewostanów wynosi 60 lat.

 

Opr.: Wydział Urządzania Lasu i Geoinformatyki w RDLP w Szczecinie


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

WITAJ WIOSNO

WITAJ WIOSNO

Kalendarzowa wiosna rozpoczęła się 21 marca, jednak wg klimatu rozwinie się ona w pełni, gdy średnie dobowe temperatury powietrza zaczną wahać się pomiędzy 5 a 15 °C.

Wiosenne spektakle możemy zauważyć już na niebie, tam rozpoczynają się toki kruków, bielików i jastrzębi. W tym właśnie okresie ptaki te składają jaja, z których na przełomie marca i kwietnia wyklują się młode pisklęta. Podczas spacerów, wśród zeszłorocznych liści można również zobaczyć białe przebiśniegi i żółte podbiały. Pojawienie się tych kwiatów jest dowodem na przegraną zimy.

Pośród pól i lasów, słychać dźwięki nawoływania żurawi. Wiosna jest okresem, kiedy licznie zaczynają wracać do naszego kraju. Ptaki te często wybierają brzegi jezior lub starorzeczy, które są niedostępne dla ludzi i drapieżników. Kończąca się zima to okres wzmożonej aktywności drobnej zwierzyny: gryzoni i mniejszych ptaków. Właśnie teraz wytrwale kompletują materiał do budowy gniazd: zbierają puch, źdźbła traw i drobne gałązki, a nawet trociny. Wiewiórki przygotowują dziuple, adaptują stare gniazda ptaków wypełniając je mchem i porostami, by wczesną wiosną już w spokoju cieszyć się przyjściem młodych na świat. Spacerując po lesie możemy zauważyć świeżo wykopane nory w zboczach wzgórz, które staną się domem borsuków, lisów i wilków. Mamy nadzieję, że wszystko co zostało wspomniane będzie powodem który zachęci Was do spacerów lub korzystania z innej formy aktywności fizycznej w naszych lasach słuchając śpiewu ptaków i rozkoszując się widokiem otaczającej Nas zieleni.

Tekst i foto: M.Bzdęga