Wydawca treści Wydawca treści

Lasy regionu

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie zarządza lasami Skarbu Państwa położonymi w północno-zachodniej Polsce, w granicach zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, północnej części województwa lubuskiego i w zachodnim fragmencie województwa wielkopolskiego.  

Ogólna powierzchnia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie wynosi ponad 691 tys. ha, w tym powierzchnia leśna około 659 tys. ha.

Jest to obszar zróżnicowany. Tereny leśne Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie położone są w dwóch krainach przyrodniczo-leśnych i obejmują mezoregiony:
-    w Krainie  Bałtyckiej: Wolińsko-Trzebiatowski, Puszczy Wkrzańskiej i Goleniowskiej, Puszczy Bukowej i Równiny Wełtyńskiej, Równiny Nowogardzkiej, Równiny Pyrzyckiej, Pojezierza Myśliborskiego, Pojezierza Choszczeńskiego;
-    w Krainie Wielkopolsko-Pomorskiej: Równiny Gorzowskiej, Pojezierza Dobiegniewskiego, Równiny Drawskiej, Ujście Warty, Puszczy Noteckiej, Pojezierza Łagowskiego, Równiny Nowotomyskiej.

Udział poszczególnych typów siedliskowych w lasach (%):

- siedliska borowe - 51,3
- siedliska lasowe - 44,2
- olsy -   4,5.

 

 

 

Struktura miąższościowa gatunków panujących w ogólnym zapasie drewna na pniu w lasach RDLP przedstawia się następująco (%):

- sosna - 77,6
- świerk, daglezja - 2,4
- buk - 5,0
- dąb - 5,6
- brzoza - 3,6
- olsza - 5,5
- grab - 0,1
- pozostałe gatunki liściaste - 0,2.


Dominującym gatunkiem w lasach szczecińskiej dyrekcji jest sosna, zajmująca jako gatunek panujący 76,3 % powierzchni. Z pozostałych gatunków znaczenie gospodarcze mają: dąb – 6 % olsza – 5,7 %, buk – 5,3 %, brzoza – 4,4 %.

Znaczną powierzchnię lasów RDLP, bo około 21% stanowią drzewostany, młodniki i uprawy leśne założone na gruntach porolnych.

Przeciętny wiek drzewostanów wynosi 60 lat.

 

Opr.: Wydział Urządzania Lasu i Geoinformatyki w RDLP w Szczecinie


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Półmetek sezonu pożarowego

Półmetek sezonu pożarowego

Temperatura powietrza sięgająca 30°C, wilgotność ścioły w granicach 10 % oraz brak opadów to czynniki, które sprawiają, że poziom zagrożenia pożarowego w lasach był w ciągu ostatnich dni na maksymalnym poziomie. Od początku trwania sezonu, tj. od połowy marca, zaewidencjonowaliśmy na terenach leśnych  24 pożary,
a spaleniu uległa pokrywa gleby na łącznej powierzchni 1,11 ha. To ilościowo prawie dwukrotnie niższy wynik, niż w ubiegłym roku o tej samej porze.

Przyczyną większości zdarzeń jest używanie otwartego ognia w lesie i bezpośrednio przy jego granicy - pomimo bezwzględnego zakazu. Mamy w ostatnim czasie do czynienia również z serią podpaleń na terenie leśnictw Niedźwiedź
i Morawsko. Wynikiem tego było wystąpienie aż jedenastu pożarów w bardzo bliskiej odległości od siebie. Tylko dzięki znakomitej reakcji dyspozytorów Punktu Alarmowo-Dyspozycyjnego oraz szybkiemu dotarciu na miejsce zdarzenia pierwszych sił i środków, w postaci jednostek OSP i PSP, a także samolotów gaśniczych, pożary udało się ugasić w zarodku bądź zostały sklasyfikowane jako małe.

POŻAR LASU – CIEKAWOSTKI

Średnia temperatura zapłonu materiałów leśnych wynosi 260-280 °C

dla porównania:

zapałka płonie w temp. 800 °C, a papieros w temp. 560 °C

 

Średnia emisja z 1 kg spalonej leśnej materii uwalnia do atmosfery ok. 1,6 kg CO2

patrząc na większą skalę:

1 ha wypalonego lasu emituje średnio 117 000 kg CO2

 

Ogień w lesie sosnowym objętym pożarem może sięgać nawet 30 m powyżej wierzchołków drzew.

 

Tekst i foto M.Hapnik-Ciechalska