Wydawca treści Wydawca treści

Lasy regionu

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie zarządza lasami Skarbu Państwa położonymi w północno-zachodniej Polsce, w granicach zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, północnej części województwa lubuskiego i w zachodnim fragmencie województwa wielkopolskiego.  

Ogólna powierzchnia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie wynosi ponad 691 tys. ha, w tym powierzchnia leśna około 659 tys. ha.

Jest to obszar zróżnicowany. Tereny leśne Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie położone są w dwóch krainach przyrodniczo-leśnych i obejmują mezoregiony:
-    w Krainie  Bałtyckiej: Wolińsko-Trzebiatowski, Puszczy Wkrzańskiej i Goleniowskiej, Puszczy Bukowej i Równiny Wełtyńskiej, Równiny Nowogardzkiej, Równiny Pyrzyckiej, Pojezierza Myśliborskiego, Pojezierza Choszczeńskiego;
-    w Krainie Wielkopolsko-Pomorskiej: Równiny Gorzowskiej, Pojezierza Dobiegniewskiego, Równiny Drawskiej, Ujście Warty, Puszczy Noteckiej, Pojezierza Łagowskiego, Równiny Nowotomyskiej.

Udział poszczególnych typów siedliskowych w lasach (%):

- siedliska borowe - 51,3
- siedliska lasowe - 44,2
- olsy -   4,5.

 

 

 

Struktura miąższościowa gatunków panujących w ogólnym zapasie drewna na pniu w lasach RDLP przedstawia się następująco (%):

- sosna - 77,6
- świerk, daglezja - 2,4
- buk - 5,0
- dąb - 5,6
- brzoza - 3,6
- olsza - 5,5
- grab - 0,1
- pozostałe gatunki liściaste - 0,2.


Dominującym gatunkiem w lasach szczecińskiej dyrekcji jest sosna, zajmująca jako gatunek panujący 76,3 % powierzchni. Z pozostałych gatunków znaczenie gospodarcze mają: dąb – 6 % olsza – 5,7 %, buk – 5,3 %, brzoza – 4,4 %.

Znaczną powierzchnię lasów RDLP, bo około 21% stanowią drzewostany, młodniki i uprawy leśne założone na gruntach porolnych.

Przeciętny wiek drzewostanów wynosi 60 lat.

 

Opr.: Wydział Urządzania Lasu i Geoinformatyki w RDLP w Szczecinie


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Bieg po Leśne Runo już za nami

Bieg po Leśne Runo już za nami

W sobotę 14 maja odbyła się już druga edycja edukacyjno-sportowej imprezy na orientację „Bieg po leśne runo” na trasach Zielonego Punktu Kontrolnego Nadleśnictwa Kliniska. Tak jak poprzednio formuła wydarzenia była skierowana do grup rodzinnych. W tegorocznej edycji udział wzięło 10 drużyn.

W trakcie imprezy uczestnicy mieli za zadanie przejść daną trasę (zielona – 2,5km; niebieska -3 km; czarna - 4km) w odpowiednim limicie czasowym (120 minut) potwierdzając obecność na Punktach Kontrolnych, zlokalizowanych na mapach dostarczonych uczestnikom na starcie, ale to nie wszystko! Czekały na nich również zadania przygotowane przez leśników, a mianowicie rozpoznawanie gatunków drzew leśnych, motyli oraz ptaków.

Na mecie czekał na wszystkich ciepły poczęstunek, a umilając sobie czas oczekiwania na pozostałe drużyny, można było skorzystać z przygotowanego stanowiska promocyjno-edukacyjnego, na którym czekały konkursy wiedzy o lesie, a także możliwość zapoznania się z pracą leśnika.

Wszyscy uczestnicy wydarzenia otrzymali pamiątkowe drewniane medale oraz pakiety materiałów promocyjno-edukacyjnych i gadżety turystyczne. Dla zwycięzców pierwszych trzech miejsc z każdej trasy czekały nagrody, które z pewnością przydadzą się w trakcie pieszych wędrówek po leśnych ścieżkach oraz drewniane statuetki.

Organizatorem wydarzenia było Nadleśnictwo Kliniska, współorganizatorem Stowarzyszenie Klub Orientacji Sportowej BnO Szczecin oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.