Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.

Przeczytaj więcej na stronie lasy.gov.pl.

Nasze nadleśnictwo w 2023 roku odnowiło las na powierzchni około 187 ha. W czasie sadzenia nowego pokolenia lasu staramy się  jak najlepiej dopasować skład drzewostanu do warunków siedliskowych. W celu wzbogacenia różnorodności biologicznej lasów, część nowego pokolenia powstaje w wyniku inicjowanych przez leśników odnowień naturalnych.

W celu zapewnienia lepszego „startu" młodych roślin, które posadzimy lub pojawią się  z obsiewu naturalnego konieczne jest przygotowanie gleby pod sadzenie lub pod obsiew.

W miarę przejmowania od KOWR-u się  gruntów porolnych, wykonujemy ich zalesienia, w ramach programu zwiększania lesistości kraju.

Prawidłowy rozwój drzew wymaga prowadzenia różnorodnych zabiegów pielęgnacyjnych. Rozmiar tych prac uzależniony jest od potrzeb poszczególnych fragmentów lasu. Pielęgnowanie gleby w uprawach leśnych wykonane w ubiegłym roku  na powierzchni ok. 382 ha ma umożliwić sadzonkom lepszy rozwój przez ograniczenie wzrostu konkurencyjnych chwastów. Następnie wykonuje się stopniowe przerzedzanie przyszłego drzewostanu poprzez wykonanie cięć pielęgnacyjnych nazywanych kolejno: czyszczeniami wczesnymi, czyszczeniami późnymi. Rozmiar tych prac był następujący w skali jednego roku: czyszczenia wczesne ok. 143 ha, czyszczenia późne ok. 119 ha.

Tekst. A. Jakubowska

 

Melioracje wodne

Istotną rolę w funkcjonowaniu gospodarki leśnej ma sieć rowów melioracyjnych. Wszystkie cieki wymagające konserwacji, udrożnienia i oczyszczenia zostały ujęte w planie na 2021 rok. Zaniedbania związane z utrzymaniem urządzeń w dobrym stanie skutkują podtopieniem drzewostanów, powodują utrudnienia w dostępnością pozycji i w konsekwencji mogą przyczynić się do wymoknięcia upraw. W ubiegłym roku dokonaliśmy konserwacji rowów na odcinku 750 mb. Konserwacja rowów polega na oczyszczeniu trasy rowu z krzaków i gałęzi, odmuleniu dna rowu oraz wykoszeniu skarp ze zbędnej roślinności. Utrzymanie urządzeń melioracyjnych w należytym stanie wpływa bezpośrednio na zachowanie odpowiedniego mikroklimatu w ekosystemie leśnym.

Tekst M.Rams

 

 


Szkółka leśna

W roku 1997 na terenie Nadleśnictwa Kliniska powstała Szkółka Gospodarcza w Sownie. Ogólna powierzchnia szkółki wynosi - 11,04 ha  w tym aktualna powierzchnia produkcyjna wynosi – 4,20 ha. Na szkółce hodowane są sadzonki drzew oraz krzewów do sadzenia  w ramach odnowienia lasu oraz prac zalesieniowych na gruntach porolnych. Sadzonki wyprodukowane na naszej szkółce są również przeznaczane do sprzedaży detalicznej na potrzeby lokalnej ludności. Ze względu na specyfikę siedlisk  pod produkcją leśną w Nadleśnictwie Kliniska, głównym gatunkiem lasotwórczym hodowanym na szkółce jest sosna. Oprócz tego hodujemy inne gatunki iglaste oraz dęby, buki, klony, olsze i inne.

W ofercie produkcyjnej szkółki do sprzedaży znajdują się głównie gatunki lasotwórcze, takie jak: sosna, świerk, dąb szypułkowy i bezszypułkowy, buk, brzoza brodawkowata, olcha czarna, oraz gatunki domieszkowe: lipa drobnolistna, klon zwyczajny, klon jawor, jarząb, a także gatunki krzewów biocenotycznych: głóg , jabłoń, róża drobnolistna, śliwa tarnina.

Oprócz wymienionych wyżej gatunków Szkółka Gospodarcza w Sownie prowadzi również sprzedaż kilku gatunków krzewów ozdobnych. 

Cennik na sadzonki drzew i krzewów produkowanych na Szkółce Gospodarczej Nadleśnictwa Kliniska


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zawody Strzeleckie o Puchar Dyrektora RDLP w Szczecinie.

Zawody Strzeleckie o Puchar Dyrektora RDLP w Szczecinie.

W upalną sobotę 25 czerwca na terenie Ośrodka Strzeleckiego im. J. Flaszy w Pucicach odbyła się kolejna edycja Zawodów Strzeleckich o Puchar Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.

W zawodach udział wzięło 40 zawodników z 15 jednostek.

Zawody oficjalnie otworzył nadleśniczy Nadleśnictwa Kliniska, następnie poczet flagowy przy akompaniamencie hymnu leśników, przystąpił do wciągnięcia flagi Lasów Państwowych na maszt, którą na zakończenie zawodów ściągnęła zwycięska drużyna.

Następnie po krótkim przypomnieniu zasad bezpieczeństwa przez sędziego głównego zawodów Jacka Brzdęk, część oficjalna dobiegła końca. Nadszedł czas sportowej rywalizacji - strzelcy tym razem mierzyli swoje siły w pięcioboju myśliwskim z nową konkurencją - myśliwską osią praktyczną, która zastąpiła konkurencję bażanta oraz zająca. Emocje podgrzewane były nie tylko przez upalną tego dnia pogodę, ale także dzięki szybko zapełniającej się  tablicy wyników.

 

Po paru godzinach zmagań, wyłonieni zostali najlepsi strzelcy:

Bartosz Tomczak – pierwsze miejsce indywidualnie z wynikiem 439/500

Adrian Kocoń – drugie miejsce indywidualnie z wynikiem 438/500

Waldemar Szpila – trzecie miejsce indywidualnie z wynikiem 424/500

 

Nadleśnictwo  Bogdaniec w składzie: Adrian Kocoń, Jan Jankowski, Maciej Łukieńczuk  - pierwsze miejsce drużynowo

Nadleśnictwo Strzelce Krajeńskie w składzie: Waldemar Szpila, Wojciech Szpalik, Jarek Jacek Brzostowski - drugie miejsce drużynowo

Nadleśnictwo Rzepin w składzie: Bartosz Tomczak, Marek Małecki, Piotr Brzózka - trzecie miejsce drużynowo

 

Katarzyna Kośka  – najlepszy wynik w konkurencji dian

Żołędziowski Piotr – najlepszy wynik w kuli