Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.

Przeczytaj więcej na stronie lasy.gov.pl.

Nasze nadleśnictwo w 2023 roku odnowiło las na powierzchni około 187 ha. W czasie sadzenia nowego pokolenia lasu staramy się  jak najlepiej dopasować skład drzewostanu do warunków siedliskowych. W celu wzbogacenia różnorodności biologicznej lasów, część nowego pokolenia powstaje w wyniku inicjowanych przez leśników odnowień naturalnych.

W celu zapewnienia lepszego „startu" młodych roślin, które posadzimy lub pojawią się  z obsiewu naturalnego konieczne jest przygotowanie gleby pod sadzenie lub pod obsiew.

W miarę przejmowania od KOWR-u się  gruntów porolnych, wykonujemy ich zalesienia, w ramach programu zwiększania lesistości kraju.

Prawidłowy rozwój drzew wymaga prowadzenia różnorodnych zabiegów pielęgnacyjnych. Rozmiar tych prac uzależniony jest od potrzeb poszczególnych fragmentów lasu. Pielęgnowanie gleby w uprawach leśnych wykonane w ubiegłym roku  na powierzchni ok. 382 ha ma umożliwić sadzonkom lepszy rozwój przez ograniczenie wzrostu konkurencyjnych chwastów. Następnie wykonuje się stopniowe przerzedzanie przyszłego drzewostanu poprzez wykonanie cięć pielęgnacyjnych nazywanych kolejno: czyszczeniami wczesnymi, czyszczeniami późnymi. Rozmiar tych prac był następujący w skali jednego roku: czyszczenia wczesne ok. 143 ha, czyszczenia późne ok. 119 ha.

Tekst. A. Jakubowska

 

Melioracje wodne

Istotną rolę w funkcjonowaniu gospodarki leśnej ma sieć rowów melioracyjnych. Wszystkie cieki wymagające konserwacji, udrożnienia i oczyszczenia zostały ujęte w planie na 2021 rok. Zaniedbania związane z utrzymaniem urządzeń w dobrym stanie skutkują podtopieniem drzewostanów, powodują utrudnienia w dostępnością pozycji i w konsekwencji mogą przyczynić się do wymoknięcia upraw. W ubiegłym roku dokonaliśmy konserwacji rowów na odcinku 750 mb. Konserwacja rowów polega na oczyszczeniu trasy rowu z krzaków i gałęzi, odmuleniu dna rowu oraz wykoszeniu skarp ze zbędnej roślinności. Utrzymanie urządzeń melioracyjnych w należytym stanie wpływa bezpośrednio na zachowanie odpowiedniego mikroklimatu w ekosystemie leśnym.

Tekst M.Rams

 

 


Szkółka leśna

W roku 1997 na terenie Nadleśnictwa Kliniska powstała Szkółka Gospodarcza w Sownie. Ogólna powierzchnia szkółki wynosi - 11,04 ha  w tym aktualna powierzchnia produkcyjna wynosi – 4,20 ha. Na szkółce hodowane są sadzonki drzew oraz krzewów do sadzenia  w ramach odnowienia lasu oraz prac zalesieniowych na gruntach porolnych. Sadzonki wyprodukowane na naszej szkółce są również przeznaczane do sprzedaży detalicznej na potrzeby lokalnej ludności. Ze względu na specyfikę siedlisk  pod produkcją leśną w Nadleśnictwie Kliniska, głównym gatunkiem lasotwórczym hodowanym na szkółce jest sosna. Oprócz tego hodujemy inne gatunki iglaste oraz dęby, buki, klony, olsze i inne.

W ofercie produkcyjnej szkółki do sprzedaży znajdują się głównie gatunki lasotwórcze, takie jak: sosna, świerk, dąb szypułkowy i bezszypułkowy, buk, brzoza brodawkowata, olcha czarna, oraz gatunki domieszkowe: lipa drobnolistna, klon zwyczajny, klon jawor, jarząb, a także gatunki krzewów biocenotycznych: głóg , jabłoń, róża drobnolistna, śliwa tarnina.

Oprócz wymienionych wyżej gatunków Szkółka Gospodarcza w Sownie prowadzi również sprzedaż kilku gatunków krzewów ozdobnych. 

Cennik na sadzonki drzew i krzewów produkowanych na Szkółce Gospodarczej Nadleśnictwa Kliniska


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Połowa sezonu pożarowego w Nadleśnictwie Kliniska

Połowa sezonu pożarowego w Nadleśnictwie Kliniska

Nadleśnictwo Kliniska od lat jest jednym z najbardziej palnych jednostek  
w Polsce.
W minionym roku pożarów mieliśmy najwięcej, w latach wcześniejszych byliśmy
w pierwszej trójce, jeśli chodzi o ilość takich zdarzeń.

Zaewidencjonowaliśmy  od początku trwania aktualnego sezonu aż 45 pożarów. Łączna ich powierzchnia w 2021 roku to 1,42 ha, a przeciętna wielkość pożaru lasu to zaledwie 0,04 ha. Taka wielkość, przy wysokiej ilości zdarzeń, świadczy o bardzo dużej sprawności w wykrywaniu i skuteczności zwalczania tych niebezpiecznych dla przyrody przypadków.

Spaleniu najczęściej ulegała pokrywa gleby, a  straty powstałe w wyniku pożarów lasu oszacowano na 11 800 zł. 

Zaznaczyć tu należy, że Lasy Państwowe wzięły  na siebie całość spraw i kosztów związanych z wykrywaniem i dogaszaniem pożarów. Jesteśmy także jedynym dysponentem floty samolotów i śmigłowców służących do gaszenia pożarów wielkopowierzchniowych
w kraju. I to Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe finansuje w pełni jej utrzymanie.

Często trudno nam ustalić sprawcę pożaru, Większość przypadków została zaewidencjonowana jako: „z przyczyn nieustalonych”.

W akcjach gaśniczych na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Kliniska w 2021 roku uczestniczyło ogółem 31 samochodów pożarniczych Państwowej Straży Pożarnej,
22 samochodów pożarniczych Ochotniczej Straży Pożarnej i 10 samolotów gaśniczych.

 

Dziękujemy wszystkim osobom biorącym udział w akcji bezpośredniej
w ochronie przeciwpożarowej lasu na terenie Nadleśnictwa Kliniska, za ogromne zaangażowanie, profesjonalizm i skuteczne działania w likwidowaniu zarzewi ognia oraz skutków zagrożeń.

 

Ochrona przeciwpożarowa lasów polega na realizacji przedsięwzięć mających na celu ochronę lasów jako środowiska i mienia przed pożarem poprzez trzy sposoby:

1) zapobieganie powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru lasu;

2) zapewnienie sił i środków do zwalczania pożaru lasu;

3) prowadzenie działań ratowniczych, w tym w szczególności działań gaśniczych.

 

Pożar lasu to niekontrolowany w czasie i przestrzeni samopodtrzymujący się proces spalania roślinnych i glebowych elementów środowiska leśnego charakteryzujący się emisją cieplną
i dymu oraz któremu towarzyszą zazwyczaj płomienie, wywołujący na ogół straty w środowisku ekologicznym i mieniu, a także zagrażający życiu i zdrowiu ludzi oraz zwierząt.

 

 

Główne zagrożenia pożarowe w Nadleśnictwie Kliniska:

  • linie kolejowe relacji Szczecin – Świnoujście oraz Szczecin – Stargard drogi:
    • ekspresowe i krajowe: nr 3 i nr 10,
    • wojewódzkie: nr 142 i inne,
  • parkingi i miejsca postoju zlokalizowane przy drogach,
  • penetracja lasów przez lokalną ludność  oraz turystów,
  • linie energetyczne przechodzące przez  tereny leśne,
  • Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy  „Torfowisko Reptowo”.

Zabezpieczenie przeciwpożarowe drzewostanów Nadleśnictwa Kliniska:

  1. Zapewnienie wymaganej ilości wody – punkty czerpania wody (PCW).

Nadleśnictwo Kliniska posiada 13 własnych PCW spełniających wymagania,
 z pięcioma właścicielami prywatnymi zostały podpisano porozumienia, na mocy których w przypadku pożaru jednostki LP mogą korzystać z zaopatrzenia wodnego.

  1. Dojazdy pożarowe.

Nadleśnictwo Kliniska posiada 53 dojazdy pożarowe spełniające  parametry określone w Instrukcji ochrony przeciwpożarowej lasu.

  1. Monitoring terenów leśnych.

Teren Nadleśnictwa Kliniska jest monitorowany przez system dwóch kamer telewizji przemysłowej umieszczonych na wieżach przeciwpożarowych, zlokalizowanych:

  •  przy siedzibie Nadleśnictwa Kliniska - wieża żelbetowa o wysokości  
     48,5 m n.p.t.
  •  przy siedzibie leśnictwa Cisewo w miejscowości Reptowo - maszt ze strunobetonu
    o wysokości  45 m n.p.t.
  1. Prognozowanie zagrożenia pożarowego lasu.

Celem prognozowania jest określenie możliwości zaistnienia pożaru, wyrażonej stopniem zagrożenia pożarowego lasu. Stopień zagrożenia pożarowego lasu decyduje o zadaniach i przedsięwzięciach organizacyjnych, które powinny być podjęte przez służbę leśną.

Stopień ten jest ustalany o godzinie 9.00 i 13.00 na podstawie pomiarów parametrów meteorologicznych (temperatury i wilgotności względnej powietrza oraz dobowej sumy opadu atmosferycznego) a także wilgotności ściółki sosnowej, będącej wskaźnikowym materiałem palnym, ze względu na dominujący udział sosny w polskich lasach.

Określanie stopnia zagrożenia pożarowego lasu wykonywane jest przez jednostki organizacyjne Lasów Państwowych z wykorzystaniem własnej, zautomatyzowanej sieci meteorologicznych punktów pomiarowych, która obejmuje prognostyczne i pomocnicze punkty pomiarowe, usytuowane na terenach leśnych.

 

5. Okresowy zakaz wstępu do lasu.

Wprowadzany jest przez Nadleśniczego, przy dużym zagrożeniu pożarowym, jeżeli przez
5 kolejnych dni wilgotność ściółki mierzona o godzinie 9.00 będzie niższa niż 10%.

6. Baza sprzętu przeciwpożarowego.

Wyposażenie zgodne z Instrukcją ochrony przeciwpożarowej lasu: hydronetki plecakowe, tłumice, szpadle, motopompa pływająca, środek pianotwórczy.

7. Obsługa ochrony przeciwpożarowej.  

Szybkie wykrywanie pożarów było możliwe dzięki osobom dyżurującym w Punkcie Alarmowo-Dyspozycyjnym oraz kierowcy samochodu patrolowo – gaśniczego. Nadleśnictwo Kliniska posiada własny samochód patrolowo – gaśniczy  Toyota Hillux ze zbiornikiem o pojemności 400l. l

8. Pracownicy nadleśnictwa.

Ogromną rolę odegrają pracownicy Nadleśnictwa, osoby pełniące funkcje Pełnomocników Nadleśniczego oraz specjaliści Służby Leśnej, Leśniczowie i Podleśniczowie, którzy w przypadku powstania zagrożenia są na miejscu i dozorują obszar pożarzyska do zapewnienia całkowitego bezpieczeństwa pobliskich drzewostanów.

  1. Straż pożarna.

Nieoceniony jest również wysiłek jednostek PSP oraz OSP, bez których pomocy nie udałoby się opanować niszczącego działania ognia.

  1. Mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Duży wkład wykrywania zarzewi ognia mają także osoby, które przebywają w lesie. Czy to turyści, czy mieszkańcy okolicznych miejscowości. Ich szybkie sygnały daja nam szansę na szybką reakcję i podejmowanie walki z żywiołem w najszybszym możliwym czasie.

 

Jak zachować się podczas pożaru lasu?

Jeżeli jest to zarzewie pożaru i zauważysz tlącą się pokrywę ściółkową, trawę, pojedyncze gałęzie na niewielkiej powierzchni, a także zboże lub ściernisko podejmij próbę jego ugaszenia.

 

Jeżeli jest to pożar niemożliwy do ugaszenia przy pomocy dostępnych środków należy wówczas:

  • sprawdzić czy jesteś w bezpiecznym miejscu, jeśli nie – UCIEKAĆ !!!
  • sprawdzić, co się pali, ustalić dokładny „adres” pożaru,
  • zawiadomić osoby znajdujące się w strefie zagrożenia,
  • zaalarmować Straż Pożarną 998, policję 997,
    skorzystać z telefonu alarmowego 112,
    zawiadomić osoby funkcyjne (leśniczy, strażnik leśny itp.)
  • podać zebrane wcześniej informacje – cechy charakterystyczne pożaru (co się pali, gdzie, czy występuje zagrożenie pożarowe dla ludzi, obszarów miejskich ?)
  • podać swoje dane osobowe: imię, nazwisko, numer telefonu.

Apelujemy  o szczególną ostrożność podczas przebywania w okolicach terenów leśnych oraz zgłaszanie każdego niepokojącego zdarzenia bezpośrednio do Nadleśnictwa bądź na numery alarmowe. Przypominamy, że w dalszym ciągu obowiązuje zakaz używania otwartego ognia, w tym rozpalania ognisk, grilla, palenia tytoniu, również w obrębie obiektów turystycznych.

 

Życzymy bezpiecznych i słonecznych wakacji !!!

 

 

 

Tekst: Tomasz Tomaszewicz