Wydawca treści Wydawca treści

Historia nadleśnictwa

Obejście nadleśnictwa składało się z: dwupiętrowego domu mieszkalnego z poddaszem i tarasem, budynku biurowego, obory, warsztatu kołodziejskiego, garażu, stodoły, parku i pastwiska. Na podwórzu znajdował się stojący do dziś pomnik przyrody–sędziwa lipa. Budynek obecnego nadleśnictwa wybudowano w 1910 roku.

Na przełomie XIX i XX wieku Nadleśnictwem kierował Królewski Nadleśniczy Eugen Kruger. Po nim nadleśnictwo przejął Nadleśniczy Scherließ i kierował nim do 01.08.1939. W okresie wojny Nadleśnictwem zarządzał Rudi Brehm aż do 05.03.1945r.Nadleśnictwo liczyło wówczas 5000 hektarów i było podzielone na 5 leśnictw: Püttkrug (Pucice), Rörchen (Rurka), Hornskrug (Rzęśnica – miejscowość nie istnieje a była w miejscu skrzyżowania drogi krajowej nr 3 z drogą do Załomia), Unter Karlsbach (Łęsko),Ober Karlsbach. Na 98 % powierzchni rosła sosna. Resztę stanowiły dąb i buk – po 1%. Pracownikami Nadleśnictwa była ludność z okolicznych miejscowości. W okresie wojny pracowało 30 francuskich jeńców wojennych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Granice nadleśnictwa:


- zachodnia – Hornskrug (Rzęśnica) – Nadleśnictwo - Püttkrug (Pucice) – dworzec w Rurce – od dworca 2,5 km w kierunku Goleniowa
- północna – od tamtego punktu aż do Iny
- wschodnia – wzdłuż Iny do Ober Karlsbach i Sowna (Hinzendorf)
- południowa – autostradą Szczecin – Stargard do Rzęśnicy
Z relacji syna nadleśniczego Gerda Brehme wynika, że nadleśnictwo nie ucierpiało na skutek nalotów aliantów na Szczecin i okolice. Jedynym nalotem zagrażającym lasom Nadleśnictwa było bombardowanie, powstałej w latach 30-tych XX wieku, fabryki silników lotniczych Junkersa. Już wtedy na terenie Nadleśnictwa znajdowały się 2 wieże strażackie widoko-meldunkowe wyposażone w łączność telefoniczną!!! Jedna z nich znajdowała się w Rzęśnicy, druga w Łęsku w Załomiu. Na terenie obecnej siedziby nadleśnictwa wcześniej zlokalizowany był klasztor. Obiekt, w którym obecnie mieści się biuro Nadleśnictwa Kliniska w okresie przed II wojną światową był budynkiem mieszkalnym, w którym mieszkał nadleśniczy z rodziną. Obok budynku obecnego nadleśnictwa w lesie w kierunku południowo-wschodnim znajdował się grobowiec z XIX wieku wykonany z czarnego marmuru (zniszczony przez wandali w latach 1975-1980), w którym spoczywały szczątki jednego z nadleśniczych. Obok pomnika przyrody – „Lipy Anny" znajdowały się dobrze wychłodzone piwnice używane jako miejsce przechowywania żywności. Budynek został przeznaczony na biuro nadleśnictwa w latach 60-tych, w części na biuro, a w części na mieszkania nadleśniczego i głównego księgowego. W miarę rozrostu obsady nadleśnictwa mieszkania były likwidowane i ostatecznie w 1997 roku budynek w całości przeznaczono na biura i pod obiekty LKP-u.Wcześniej nadleśnictwo mieściło się w innym budynku na terenie wsi Kliniska. Biuro nadleśnictwa mieściło się w obiekcie, w którym obecnie znajduje się sala wystawowa i sala edukacyjna
.

HISTORIA OD 1945 ROKU
Nadleśnictwo Kliniska zostało utworzone w 1945r. pod nazwą Wrzosowa, z byłych terenów leśnych stanowiących grunty Lasów Państwowych oraz lasów upaństwowionych w skład których weszły lasy miasta Szczecin Dąbie, miasta Stargard jak również prywatnej własności majątkowej i wiejskiej.
Pierwotna powierzchnia nadleśnictwa wynikająca z prowizorycznego planu urządzania lasu opracowanego na lata 1952-1964 wynosiła 8744 ha.
Gospodarka pierwszych lat okresu powojennego charakteryzowała się dążeniem do likwidacji szkód z okresu wojny.
Na terenie dawnego Nadleśnictwa Wielgowo utworzonego w 1945r. z uwagi na skutki działań powojennych – wielkoobszarowe pożary terenów leśnych o powierzchni ponad 1000 ha drzewostanów sosnowych realizowano odnowienia w wyniku czego powstały dwa duże kompleksy równowiekowych drzewostanów sosnowych stanowiących znaczną część obecnego Leśnictwa Wielgowo i Leśnictwa Załom.
Przystąpiono do odnowień zaległych halizn oraz usuwania płazowizn.
W latach 1955-1962 występowały zagrożenia od szkodników pierwotnych (szczygonia chojnówka i poproch cetyniak), które zwalczono chemicznie na powierzchni 330 ha.

Nadleśnictwo Kliniska w aktualnych granicach zostało utworzone z dniem 01 kwietnia 1972r. z połączenia dawnych Nadleśnictw: Kliniska, Wielgowo i południowej części Nadleśnictwa Goleniów. Grunty nadleśnictwa położone są w województwie zachodniopomorskim.
Zasięg terytorialny Nadleśnictwa Kliniska wynosi 71341 ha i obejmuje teren gmin: Goleniów, Stargard, Kobylanka, Maszewo, Stara Dąbrowa, Stare Czarnowo oraz miast: Szczecin i Goleniów.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

OGŁOSZENIE Pojazd pożarniczy STAR 266

OGŁOSZENIE Pojazd pożarniczy STAR 266

Pucko, 17.06.2021r.

Zn. spr.: SA.411.5.2021

 

OGŁOSZENIE O PRZETARGU

(ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA OFERT)

 

PAŃSTWOWE GOSPODARSTWO LEŚNE LASY PAŃSTWOWE

NADLEŚNICTWO KLINISKA

72-123 Kliniska Wielkie, Pucko 1, tel.91 431 21 24

 

działając na podstawie przepisów ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tekst jednolity Dz.U.2018 poz. 2129 z późn. zm.) oraz Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 06 grudnia 1994 r. w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe (Dz. U. 1994, Nr 134, Poz. 692)  ogłasza pisemny nieograniczony przetarg na sprzedaż:

 

Pojazd  pożarniczy FSC STARACHOWICE STAR  266:

- nr rejestracyjny          SCO 5721

- rok produkcji              1987

- przebieg                     5400 km

- przegląd techniczny: brak

- ubezpieczenie OC do 30.06.2021r.

- pęknięty blok silnika

 

Cena wywoławcza: 10 500,00  złotych

(słownie dziesięć tysięcy pięćset złotych 00/100)

Cena wywoławcza jest ceną brutto.

 

1.Osoby zainteresowane zakupem mogą dokonać oględzin samochodu po wcześniejszym umówieniu terminu.

 

2.Osobą do kontaktu w sprawie przedmiotu sprzedaży jest Mateusz Rams, tel. kontaktowy 604 073 929.

 

3.Przetarg (otwarcie ofert) odbędzie się w dniu 30 czerwiec 2021r. o godz. 10:00 w sali kominkowej w siedzibie Nadleśnictwa Kliniska.

 

4.Oferty z ceną brutto sporządzoną wg załącznika nr 1 należy złożyć w siedzibie Nadleśnictwa Kliniska, Pucko 1, 72-123 Kliniska Wielkie, pokój nr 6, do dnia 30 czerwiec 2021 r. do godz. 09:00. Oferta musi by złożona w zamkniętej kopercie z dopiskiem „Przetarg– sprzedaż samochodu”.

 

5. Złożenie oferty zakupu jest równoznaczne z akceptacją stanu technicznego samochodu będącego przedmiotem przetargu.

 

6.Warunkiem przystąpienia do przetargu jest wpłacenie wadium w wysokości: 1 050,00 (słownie: tysiąc pięćdziesiąt złotych 00/100)

 

Wadium należy wnieść w formie pieniężnej przelewem na rachunek bankowy Nadleśnictwa Kliniska BNP PARIBAS  S.A. o/ Szczecin 52 2030 0045 1110 0000 0055 6240 (tytuł przelewu: Wadium – oferta na Samochód Star 266)

 

7.Wadium musi być wniesione przed upływem terminu składania ofert tj. do dnia 29 czerwca 2021r.

 

8.Wadium wniesione przelewem będzie skuteczne, jeżeli znajdzie się na  rachunku bankowym Nadleśnictwa Kliniska do dnia 29 czerwiec 2021 r włącznie.

 

9.Nadleśnictwo Kliniska informuje, że:

- wadium złożone przez oferentów, których oferty nie zostaną wybrane, zostanie zwrócone niezwłocznie po zakończeniu postępowania;

- wadium wniesione przez uczestnika przetargu, który wygra przetarg zalicza się w poczet ceny nabycia samochodu;

- wadium nie podlega zwrotowi jeżeli oferent, którego oferta zostanie  przyjęta, uchyli się od zawarcia umowy zakupu lub nie wpłaci ceny  nabycia pomniejszonej o wpłacone wadium w terminie 7 dni od daty otrzymania faktury.

 

10.Elementy oferty, które będą miały wpływ na jej ocenę:

Przez ofertę najkorzystniejszą rozumie się ofertę zgodną z treścią niniejszego ogłoszenia, zawierającą najwyższą cenę.

Cena zaoferowana musi być równa lub wyższa od ceny wywoławczej podanej w niniejszym ogłoszeniu.

Oferent ma prawo złożyć tylko jedną ofertę.

Uczestnik przetargu związany jest ofertą do daty zakończenia przetargu.

 

 

 

11.Sposób postępowania w przypadku złożenia równorzędnych ofert:

 

W przypadku złożenia dwóch lub więcej równorzędnych najkorzystniejszych ofert sprzedającemu przysługuje prawo swobodnego wyboru oferty.

 

12.Pisemna oferta powinna zawierać:

a) Imię, nazwisko i adres lub nazwę firmy, siedzibę i adres oferenta;

b) Numer PESEL, REGON oferenta, o ile spoczywa na nim obowiązek ich  uzyskania;

c) Numer rachunku bankowego oferenta;

d) Datę sporządzenia oferty;

e) Oferowaną cenę brutto;

f)  Sposób zapłaty.

 

13.Nadleśnictwo Kliniska nie ponosi odpowiedzialności za wady ukryte pojazdu przeznaczonego do sprzedaży.

 

14.Termin zapłaty za zakupiony samochód:

Nabywca jest obowiązany zapłacić cenę nabycia w terminie 7 dni od daty otrzymania faktury.

Faktura zostanie wystawiona niezwłocznie po podpisaniu umowy sprzedaży.

 

15.Odbiór samochodu nastąpi po skutecznym dokonaniu zapłaty.

 

pozostałe informacje TUTAJ: