Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Warsztaty "Drewno-surowiec doskonały"

Warsztaty "Drewno-surowiec doskonały"

W ostatnią sobotę tj. 10 października w okolicach "Zielonej Sali" Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska odbyła się kolejna edycja warsztatów dla rodzin pod hasłem „Drewno – surowiec doskonały”.

Mali i duzi uczestnicy wydarzenia mieli okazję dowiedzieć się jakie przedmioty można stworzyć
z drewna oraz nauczyć się obsługi podstawowych narzędzi stolarskich dzięki fachowym poradom
i wsparciu pani Ani Bera z pracowni stolarskiej „Dzikie Dzieci” z Warszawy. Następnie, ograniczeni jedynie własną fantazją i czasem trwania warsztatów, mogli stworzyć zabawki według własnych pomysłów. A te były naprawdę przeróżne, co można zauważyć na zdjęciach poniżej.

Po ciepłym posiłku, nastąpiła druga część warsztatów i każdy zespół miał okazję złożyć budkę oraz karmnik dla ptaków. Dzięki tym konstrukcjom, rodziny będą mogły prowadzić obserwację zachowań ptaków w swoich okolicach – w zimę dokarmiać, a wiosną obserwować jak zasiedlają budki.

Nie zabrakło również stoiska prezentującego codzienną pracę leśników, na którym można było poznać tajniki codziennych obowiązków leśniczych i podleśniczych, zapoznać się z leśnymi wydawnictwami oraz nabić pamiątkowy numerek na plaster drewna.

Po ognisku z pieczeniem kiełbasek, warsztaty zakończyły się. Młodsi uczestnicy otrzymali certyfikaty uczestnictwa w wydarzeniu, a całe rodziny pamiątkowe pakiety z gadżetami od Nadleśnictwa Kliniska. Wszystkie zespoły opuszczały warsztaty z własnoręcznie stworzonymi zabawkami i uśmiechami na ustach.

 

Tekst i zdjęcia: K.Cackowska