Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Co warto zabrać na spacer do lasu, jak odnaleźć się w lesie, dlaczego natknąłem się na zakaz wstępu do lasu - odpowiedzi na te i inne pytania.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Światowy Dzień Mokradeł

Światowy Dzień Mokradeł

Światowy Dzień Mokradeł to ogólnoświatowa kampania, której celem jest zwiększanie świadomości w zakresie terenów podmokłych.

Światowy Dzień Mokradeł obchodzony jest co roku 2 lutego. Tego dnia przypada również rocznica podpisania Konwencji o obszarach wodno-błotnych-traktatu międzynarodowego przyjętego w 1971 r., którego sygnatariuszami są 172 państwa, nazywane Państwami-Stronami.

 

Czym są mokradła?

  • Mokradła, czyli tereny podmokłe, to obszary lądowe stale badź okresowo nasycone lub zalane wodą. Do śródlądowych terenów podmokłych zalicza się bagna, torfowiska, jeziora, rzeki i tereny zalewowe. Do mokradeł nadbrzeznych należą solniska, estuaria, lasy namorzynowe, laguny, a nawet rafy koralowe. Stawy rybne, pola ryżowe i saliny to tereny podmokłe utworzone przez człowieka.

 

Dlaczego mokradła potrzebują naszej uwagi?

  • Tereny podmokłe pełnią istotne dla społeczeństwa funkcje, zaczynając od filtrowania i zaopatrywania w wodę, poprzez ochronę przed sztormami i powodziami, kończąc na podtrzymywaniu bioróżnorodności i magazynowaniu węgla. Od 1970 roku ponad 35% mokradeł uległo degradacji, a proces ten postępuje coraz szybciej.

 

 

Celem Światowego Dnia Mokradeł jest zwiększenie świadomości publicznej na temat znaczenia mokradeł oraz promocja działań, które doprowadzą do ich ochrony, odpowiedzialnego użytkowania i odtwarzania.

W Polsce ten dzień jest obchodzony od 2002 roku.