Asset Publisher Asset Publisher

Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy – forma ochrony przyrody w Polsce. Ustawa o ochronie przyrody z 2004 roku definiuje je jako „fragmenty krajobrazu naturalnego i kulturowego zasługujące na ochronę ze względu na ich walory widokowe i estetyczne”. Zespół przyrodniczo-krajobrazowy wyznacza się w celu ochrony wyjątkowo cennych fragmentów krajobrazu naturalnego i kulturowego, dla zachowania jego wartości przyrodniczych, kulturowych i estetycznych. Działalność na terenach objętych tą formą ochrony uwarunkowana jest opracowaniem dla nich planu zagospodarowania przestrzennego, który uwzględni postulaty przyrodników i historyków. Według danych z 31 grudnia 2018 roku liczba zespołów przyrodniczo-krajobrazowych w Polsce wynosiła 331, które zajmowały powierzchnię 118 911,1 ha.

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Torfowisko Reptowo"


 Obiektem szczególnie cennym pod względem przyrodniczym, wyróżniającym Nadleśnictwo Kliniska,  jest unikalne Torfowisko Reptowo, zaliczane do torfowisk bałtyckich. Położone jest na południowym krańcu Puszczy Goleniowskiej i należy do jednego z największych obiektów tego typu na Pomorzu. Zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Torfowisko Reptowo" został utworzony w 2007 roku, chroni pozostałości dużego torfowiska wysokiego Reptowo. Powierzchnia terenu chronionego wynosi 462,09 ha.
Torfowisko Reptowo obejmuje obszar ok. 10 km2, który to w przeważającej części wyłączony jest z prowadzenia gospodarki leśnej.
Szata roślinna torfowiska zróżnicowana jest w zależności od dostępności wody.  W miejscach przesuszonych zlokalizowane są zbiorowiska zdegradowanego boru bagiennego, budowane w warstwie drzew przez sosnę zwyczajną Pinus sylvestris  z domieszką brzozy omszonej Betula pubescens. W runie często występują płaty widłaka jałowcowatego Lycopodium annotinum. W miejscach bardziej wilgotnych, gdzie od jesieni do późnej wiosny poziom wody gruntowej sięga powierzchni podłoża, wykształciły się fitocenozy, w których dominuje brzoza omszona, z torfowcami i wełnianką w runie.

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Park Leśny w Strudze"

Cenny krajobraz naturalny w dolinie rzeki Płoni na granicy strefy ochronnej Parku Krajobrazowego. W zarządzie Nadleśnictwa Kliniska powierzchnia ZPK wynosi 0,58 ha.

 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Bieg po leśne runo

Bieg po leśne runo

W piękną majową sobotę, w Dniu Polskiej Niezapominajki - 15 maja br. na trasach Zielonego Punktu Kontrolnego Nadleśnictwa Kliniska odbyła się edukacyjno-sportowa impreza na orientację „Bieg po leśne runo”. Wydarzenie skierowane było do grup rodzinnych, w którym uczestniczyło 15 drużyn rodzinnych. Współorganizatorem imprezy było Stowarzyszenie Klub Orientacji Sportowej BnO Szczecin. Uczestnicy imprezy mieli do pokonania jedną z wybranych przez siebie tras (zielona – 2,5km; niebieska -3 km; czarna - 4km). Trasy można było pokonać marszem lub biegiem. Uczestnicy zdecydowali się na przejście tras marszem. Na trasach, na uczestników imprezy na orientację czekały nie tylko punkty kontrolne, na których należało potwierdzić swoją obecność na karcie kontrolnej, ale również zadania przygotowane przez leśników. Nie obyło się bez rozpoznawania gatunków leśnych drzew i krzewów oraz odgadywania produktów z drewna, które otaczają nas w codziennym życiu. Leśnicy przygotowali również stoisko promocyjno-edukacyjne na którym można było otrzymać informacje o pracy leśnika oraz wziąć udział w konkursie wiedzy leśnej. Wszyscy uczestnicy wydarzenia otrzymali pamiątkowe drewniane medale oraz pakiety materiałów promocyjno-edukacyjnych przydatnych podczas wędrówek po lesie. Dla zwycięzców pierwszych trzech miejsc z każdej trasy czekały nagrody a dla rodzin z pierwszym miejscem dodatkowo statuetki z szyszką świerka. Uczestnicy imprezy na orientację już wyrazili chęć udziału w kolejnych edycjach.