Asset Publisher Asset Publisher

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,4 mld m sześć. drewna.

Pozyskane drewno pochodzi z:

  • cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

 

Nadleśnictwo Kliniska prowadzi gospodarkę leśną na powierzchni prawie 24 tys. ha i pozyskuje rocznie ok. 121 tys. m sześć. drewna.

Rozmiar pozyskania wynika ze stosowania cięć pielęgnacyjnych (w drzewostanach młodszych), cięć rębnych (w drzewostanach dojrzałych do wyrębu) oraz cięć przygodnych będących następstwem nieprzewidzianych sytuacji (np. klęski żywiołowej).

W Nadleśnictwie Kliniska pozyskano w 2024 roku 125 500 m³ drewna ogółem, w tym: grubizna - 120 465 m³ (iglasta- 109 117 m3, liściasta- 11 348 m3), drobnica - 5 452 m³ (iglasta- 4 344 m3, liściasta- 1 108 m3), wielkowymiarowe – 41 423 m³ (iglaste 40 201 - m3, liściaste- 1 222 m3) .

W Nadleśnictwie Kliniska na 2025 rok zaplanowano pozyskanie 116 300 m3 drewna ogółem, w tym: grubizna-111 500 m3 (iglasta - 98 700 m3, liściasta - 12 800 m3), drobnica - 4800 m3 (iglasta - 3 800m3, liściasta - 1000 m3), wielkowymiarowe – 41 423 m3 (iglaste - 39 283 m3, liściaste - 2 140m3).

Znaczną większość pozyskania stanowi drewno drzew iglastych, głównie sosny. Z gatunków liściastych pozyskuje się głównie takie gatunki, jak brzoza, buk i dąb.

Drewno pozyskane na terenie Nadleśnictwa Kliniska trafia głównie do przedsiębiorstw zajmujących się dalszym przerobem tego surowca: tartaków, zakładów przemysłu celulozowo-papierniczego, fabryk mebli oraz mniejszych zakłady stolarskich. Tacy odbiorcy zakupują surowiec na specjalnych portalach stworzonych przez Lasy Państwowe. Są to: Portal Leśno-Drzewny i Portal E-drewno.

Ponadto drewno opałowe kupowane jest przez nabywców indywidualnych na potrzeby gospodarstw domowych, a także trafia do elektrowni, w których wykorzystuje się je jako odnawialne źródło do produkcji  energii elektrycznej.

Zapoznaj się z ofertą detalicznej sprzedaży drewna Nadleśnictwa Kliniska

Cennik na drewno

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Warsztaty - Drewno Surowiec Niezwykły

Warsztaty - Drewno Surowiec Niezwykły

Nadleśnictwo Kliniska serdecznie zaprasza dzieci z rodzicami na warsztaty pn."Drewno - surowiec niezwykły", które odbędą się w

czwartek 13 lutego 2025 roku o godzinie 10:00

w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej

przy Nadleśnictwie Kliniska.

Warsztaty rozpoczną się od zajęć edukacyjnych na temat drewna, jego właściwości oraz ilości zastosowań. Następnie uczestnicy będą mieli możliwość zbudować karmniki dla ptaków, które zabiorą do domu, by mogły zawisnąć w wybranych przez dzieci miejscach co będzie doskonałą okazją do obserwacji ptasich zachowań.

By wziąć udział w warsztatach należy wypełnić kartę zgłoszeniową oraz przesłać ją w terminie do 11 lutego 2025 roku do godziny 15:00, na adres email edukacja@szczecin.lasy.gov.pl