Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

Numer kontaktowy 604073033 (w okresie od 01.03. do 31.08. w godz. 7:00-20:00), poza okresem lęgowym pod nr tel. 91 4312124 w godz. 7:00-15:00.

Dodatkowe informacje


Asset Publisher Asset Publisher

Back

„Podsumowanie akcji bezpośredniej w ochronie przeciwpożarowej lasu w roku 2024”

„Podsumowanie akcji bezpośredniej w ochronie przeciwpożarowej lasu w roku 2024”

Sezon pożarowy 2024 okazał się kolejnym, bardzo wymagającym na przestrzeni ostatnich latach, głównie ze względu na występujące okresowo wyjątkowo ekstremalne warunki atmosferyczne, które znacznie zwiększały ryzyko powstawania pożarów. Mimo tych trudności, dzięki sprawnemu zarządzaniu i zaangażowaniu wszystkich służb, udało się skutecznie ograniczyć skutki działania żywiołu na terenie Nadleśnictwa Kliniska.

W minionej akcji bezpośredniej w ochronie ppoż. lasu na terenie Nadleśnictwa powstało łącznie 45 pożarów, które objęły powierzchnię 3,32 ha. Dzięki szybkiej reakcji i pełnemu profesjonalizmowi wszystkich osób biorących udział w akcjach gaśniczych na terenach leśnych, średnia powierzchnia jednego pożaru wyniosła zaledwie 0,07 ha, charakteryzując pożar jako mały. To wyjątkowe osiągnięcie, które świadczy o skuteczności podejmowanych działań zarówno prewencyjnych, jak
i operacyjnych.

Pragniemy wyrazić głęboką wdzięczność jednostkom ochrony przeciwpożarowej, firmom świadczącym usługi w zakresie ochrony ppoż. lasu oraz  pracownikom Nadleśnictwa, za ich nieoceniony wkład w ochronę naszych pięknych lasów. Ich poświęcenie i determinacja pozwoliły zminimalizować straty i zachować piękno przyrody dla przyszłych pokoleń. Razem pokazaliśmy, że nawet wobec ekstremalnych wyzwań jesteśmy w stanie skutecznie chronić nasze wspólne dobro.

Tekst i foto: M.Hapnik-Ciechalska