Asset Publisher
Skąd się bierze drewno
Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.
Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).
Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.
Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.
Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania
Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.
Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).
Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.
Asset Publisher
"Czerwony Alarm! Wysokie zagrożenie pożarowe w obliczu suszy"
"Czerwony Alarm! Wysokie zagrożenie pożarowe w obliczu suszy"
Trwający od połowy marca sezon pożarowy jest dla leśników wyjątkowo trudny – od kilku tygodni nie mamy opadów deszczu, a także po raz pierwszy od lat w tym okresie, odnotowaliśmy trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego lasu. To oznacza, że wilgotność ściółki w naszych lasach spadła do niebezpiecznego poziomu 10%. Co gorsza, silny wiatr tylko potęguje ryzyko, sprawiając, że pożar może rozprzestrzenić się błyskawicznie, stwarzając zagrożenie nie tylko dla przyrody, ale także dla życia i mienia ludzi. Obecna sytuacja wskazuje na rekordową suszę, co wymaga szczególnej uwagi i odpowiedzialności od każdego z nas.
Dotychczas odnotowaliśmy już 18 pożarów na łącznej powierzchni 1,64 ha. Biorąc pod uwagę upływ czasu, średnio co drugi dzień wystąpił pożar na terenach leśnych Nadleśnictwa Kliniska, a zagrożenie z dnia na dzień nieustannie rośnie.
Apelujemy do wszystkich odwiedzających nasze lasy o ogromną ostrożność. Obowiązuje bezwzględny zakaz używania otwartego ognia w lesie oraz w odległości 100 metrów od jego granicy. Ogniska, grille, czy palenie papierosów w lesie mogą być początkiem katastrofy. Każda iskra jest w stanie zapoczątkować pożar, który może w krótkim czasie objąć znaczny obszar.
Lasy to nasze wspólne dobro, które oferuje ciszę, spokój, ale także niezrównane piękno. Zachęcamy do ich odwiedzania, ale z pełnym szacunkiem dla natury i w trosce o bezpieczeństwo. Apelujemy o rozwagę, zgłaszanie wszelkich niepokojących sytuacji i informowanie nadleśnictwa o możliwych zagrożeniach.
Bądźmy odpowiedzialni, dbajmy o lasy – nie pozwólmy, by ogień je zniszczył!
Tekst i foto M.Hapnik-Ciechalska