Asset Publisher
Pomniki przyrody
Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2019 r. zestawiono ich 11 314, z czego 9 tys. stanowiły drzewa, a 1380 grupy drzew.
Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa.
Na terenie naszego nadleśnictwa mamy 54 pomniki przyrody:
- 30 dębów szypułkowych,
- klon zwyczajny,
- kasztanowiec biały,
- aleja dębu czerwonego,
- 6 buków pospolitych,
- aleja dębu szypułkowego,
- lipa drobnolistna „Anna",
- 6 daglezji zielonych,
- 2 dęby bezszypułkowe,
- lipa drobnolistna,
- 2 wiązy szypułkowe,
- źródlisko "Nad brzegiem Strugi Stawnej"
- "Bobrowe Źródlisko" - źródło
Najciekawsze pomniki to:
Lipa drobnolistna "Anna" - znajdująca się przy siedzibie Nadleśnictwa Kliniska, wiek 465 lat, obwód na wysokości 0,2m od ziemi 871 cm, wysokość 27m. Według legendy pod lipą Anna Jagiellonka z mężem Bogusławem przyjmowała poselstwo polskie. „Według danych historycznych, na zamek w Szczecinie przybyło poselstwo polskie do księcia Bogusława X, który w tym czasie gościł na polowaniu w pobliskiej Puszczy Goleniowskiej. Anna Jagiellonka wraz z posłami udała się do puszczy na spotkanie z mężem i obozowała w pobliżu lipy."- źródło C. Pacyniak, Najstarsze drzewa w Polsce
Asset Publisher
ZDEWASTOWANY OBIEKT TURYSTYCZNY
ZDEWASTOWANY OBIEKT TURYSTYCZNY
Niedługo nacieszyła turystów nowopowstała infrastruktura w miejscu odpoczynku w Leśnictwie Wielgowo. Dewastacji uległy postawione sprzed tygodnia dwie ławy oraz jeden stół w oddziale 549 a. Chęć Nadleśnictwa w tworzeniu nowych miejsc wypoczynku, wymianie infrastruktury turystycznej, dbaniu o atrakcje w Puszczy Goleniowskiej została po raz kolejny zniweczona przez wybryk bliżej nieznanych sprawców.
Skala zniszczeń jest poważna. Regularnej dewastacji ulega również miejsce odpoczynku nad rzeką Płonią, zlokalizowane w pobliżu ulicy Przylesie na osiedlu Sławociesze, gdzie niedawno zostały zniszczone tablice edukacyjno-informacyjne wraz z śmietnikami. Okazuje się, że bliskość miasta zdecydowanie mocniej „odznacza się” na infrastrukturze tam zlokalizowanej.
Niestety, ale wybryk jednostek szkodzi całości społeczeństwa. Bierność osób odwiedzających las daje się we znaki – dotyczy to dewastacji, śmiecenia, szkodnictwa leśnego. Dobrem wspólnym nazywamy miejsca i przedmioty, które służą nam w danej chwili, a z której będzie mógł skorzystać mój sąsiad, mieszkaniec czy inny turysta. O dobro wspólne należy dbać tak samo, jak o własne, prywatne. Tylko taka postawa gwarantuje tworzenie społeczności cywilizowanej oraz kulturalnej.