Asset Publisher Asset Publisher

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2019 r. zestawiono ich 11 314, z czego 9 tys. stanowiły drzewa, a 1380 grupy drzew.

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa.

Na terenie naszego nadleśnictwa mamy 54 pomniki przyrody:

  • 30 dębów szypułkowych,
  • klon zwyczajny,
  • kasztanowiec biały,
  • aleja dębu czerwonego,
  • 6 buków pospolitych,
  • aleja dębu szypułkowego,
  • lipa drobnolistna „Anna",
  • 6 daglezji zielonych,
  • 2 dęby bezszypułkowe,
  • lipa drobnolistna,
  • 2 wiązy szypułkowe,
  • źródlisko "Nad brzegiem Strugi Stawnej"
  • "Bobrowe Źródlisko" - źródło

 

Najciekawsze pomniki to:

Lipa drobnolistna "Anna" - znajdująca się przy siedzibie Nadleśnictwa Kliniska, wiek 465 lat, obwód na wysokości 0,2m od ziemi 871 cm, wysokość 27m. Według legendy pod lipą Anna Jagiellonka z mężem Bogusławem przyjmowała poselstwo polskie. „Według danych historycznych, na zamek w Szczecinie przybyło poselstwo polskie do księcia Bogusława X, który w tym czasie gościł na polowaniu w pobliskiej Puszczy Goleniowskiej. Anna Jagiellonka wraz z posłami udała się do puszczy na spotkanie z mężem i obozowała w pobliżu lipy."- źródło C. Pacyniak, Najstarsze drzewa w Polsce


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Wiosenne odnowienia lasu dobiegły końca!

Wiosenne odnowienia lasu dobiegły końca!

Wiosenne odnowienia lasu dobiegły końca!

 

Odnowienia lasu to gorący okres dla leśników. Każda wycięta powierzchnia zostaje ponownie posadzona sadzonkami drzew leśnych wyhodowanymi na szkółce leśnej. Co roku Nadleśnictwo Kliniska wprowadza do środowiska leśnego ok. 1 miliona sadzonek różnych gatunków drzew i krzewów  leśnych.

Znaczna część powierzchni odnawiana jest w wyniku inicjowanego przez nas leśników odnowienia naturalnego.

W tym roku, w okresie od marca do kwietnia, Nadleśnictwo Kliniska wraz ze szkołami, firmami i organizacjami zewnętrznymi oraz pracownikami nadleśnictwa posadziło ponad 14 500 sztuk sadzonek drzew leśnych i stanowi to ok. 1,5 % wszystkich wysadzonych w tym roku sadzonek.

W Leśnictwie Niedźwiedź, firma Bridgestone Stargard oraz Stowarzyszenie Niedźwiedzie 4x4 wysadziła  4000 sztuk sosny jednorocznej.

W leśnictwie Rurzyca, Sołectwo Rurzyca wysadziło 2000 sztuk sosny jednorocznej.

W leśnictwie Załom:

- 12 liceum ze Szczecina wysadziło 800 sztuk buka trzyletniego;

- firma Health, Safety and Environment (GlnP/HSE) sia Abrasives wysadziła 300 sztuk trzyletniego świerka zwyczajnego;

- OSP Rurzyca i Lubczyna wysadziła 400 sztuk trzyletniej brzozy brodawkowej;

- firma MOMOX Szczecin wysadziła 1400 sztuk jednorocznego dęba bezszypułkowego oraz 100 sztuk 3 letniej lipy drobnolistnej;

- Szkoła Podstawowa z Klinisk Wielkich oraz Samorząd ds. Młodzieży ze Szczecina wysadziła 1500 sztuk jednorocznego dęba bezszypułkowego oraz 150 sztuk 3 letniej lipy drobnolistnej;

- Wojewódzki Inspektorat Sanitarny ze Szczecina i okolic wysadził 1300 sztuk jednorocznego dęba bezszypułkowego oraz 50 sztuk 3 letniej lipy drobnolistnej.

W leśnictwie Stumiany, pracownicy naszego Nadleśnictwa wysadzili 2500 sztuk sosny jednorocznej.

Z roku na rok wspólnych inicjatyw dotyczących odnowienia lasu jest coraz więcej. Cieszymy się, że możemy podzielić się naszą wiedzą, wspólnie chronić środowisko i przywracać naturalną równowagę w ekosystemach leśnych działając na rzecz zachowania trwałości i ciągłości lasów!

Serdecznie dziękujemy i zapraszamy ponownie.

 

Tekst i zdjęcia: Adriana Jakubowska