Asset Publisher Asset Publisher

Położenie

Zasięg terytorialny Nadleśnictwa Kliniska wynosi 714,12 km² w granicach województwa zachodniopomorskiego i obejmuje teren powiatów i gmin:

Powiat stargardzki:

Gminy: Stargard , Kobylanka, Stara Dąbrowa, Miast Stargard;

Powiat goleniowski:

Gminy: Goleniów, Maszewo, Miasto Goleniów;

Powiat pyrzycki:

Gminy: Pyrzyce, Warnice.

Powiat gryfiński:

Gminy Stare Czarnowo,

Powiat szczeciński:

Gmina Miasto Szczecin.

Nadleśnictwo gospodaruje na należących do Skarbu Państwa gruntach o powierzchni 23 841,68 ha, z których 23 056,46 ha jest gruntami leśnymi (wg stanu na dzień 01.01.2021r.). Tereny te położone są na obszarze stanowiącym trójkąt pomiędzy miastami Szczecin, Goleniów, Stargard. Do głównych szlaków komunikacyjnych przecinających grunty leśne zarządzane przez Nadleśnictwo Kliniska należą drogi: S3/A6, S10, droga wojewódzka 142 „Chociwelka” oraz linie kolejowe relacji Szczecin-Poznań i Szczecin-Świnoujście.

Głównymi ciekami wodnymi na terenie Nadleśnictwa są rzeki Ina i Płonia oraz potok Chełszcząca.

Tereny administrowane przez Nadleśnictwo Kliniska podzielone są na 13 leśnictw. Nadleśnictwo posiada również własną szkółkę leśną oraz Ośrodek Hodowli Zwierzyny.

Zgodnie z regionalizacją przyrodniczo – leśną tereny administrowane przez Nadleśnictwo położone są w:

Krainie I – Bałtyckiej
Mezoregionie – Równiny Wkrzańskiej i Goleniowskiej
Mezoregionie – Puszczy Bukowej i Równiny Wełtyńskiej
Mezoregionie - Równiny Nowogardzkiej                                                                                                                                                         Mezoregionie - Puszczy Pyrzyckiej    

                                                                                                  

 


 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Jeleń byk – znów wolny.

Jeleń byk – znów wolny.

Kolejny raz na terenie naszego nadleśnictwa walczyliśmy z uwolnieniem samca jelenia z pułapki.

Tym razem, młody byk, bo tak nazywamy samca jelenia, zaplątał się porożem w metalową siatkę tak skutecznie, że bez pomocy człowieka nie miałby szans na uwolnienie.

Na szczęście jego kłopoty dostrzegł p. Jacek Wieliczko z Leśnictwa Strumiany i jego szybka reakcja pozwoliła przeprowadzić nam sprawną akcję ratunkową.

W uwalnianie zwierzęcia zaangażowanych było kilka osób z Nadleśnictwa Kliniska oraz p. Michał Kudawski z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Szczecinie-Wielgowie.

Nie było to łatwe zadanie, ponieważ wieniec opleciony był bardzo gęsto drutami z siatki, a zwierzę waleczne i wciąż w pełni sił, pomimo długich prób uwolnienia się z tej niezamierzonej pułapki.

Byliśmy pełni obaw o to, czy uda się nam zwierzę uwolnić bez podawania środka usypiającego. Podanie go zawsze w sposób znaczący zwiększa niebezpieczeństwo niewybudzenia się zwierzaka z narkozy, a ryzyko takie znacząco narasta, gdy zwierzę jest pobudzone. Trudno sobie wyobrazić przecież bardziej intensywny okres w życiu jelenia niż rykowisku, które właśnie trwa.

Na szczęście się udało!!!

Dzięki pomysłowemu zastosowaniu lin i siatki zwierzę zostało położone na ziemi i można było wziąć się za przecinanie drutów.

Po wielu minutach intensywnych cięć i kilka kroplach krwi (u poranionych drutami ludzi) byk został pozbawiony wątpliwej ozdoby.

Po chwili odpoczynku jeleń, na własnych nogach, chociaż się słaniając, oddalił się w kierunku leśnych ostępów.

Takie chwile wynagradzają w pełni trud i wysiłek włożony w jego uwolnienie.

 

Tekst i foto: R. Siarkiewicz-Hoszowski