Asset Publisher Asset Publisher

Sprzedaż dziczyzny

Nadleśnictwo Kliniska informuje,  że prowadzi sprzedaż  bezpośrednią tusz zwierzyny (całych - nieskórowanych) po wcześniejszym zamówieniu.

Z racji obostrzeń oraz wytycznych powołując się na ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 1 marca 2023 r. a także wytycznych Wojewody Zachodniopomorskiego. Nadleśnictwo Kliniska wstrzymuje sprzedaż bezpośrednią z racji obostrzeń związanych z zakazem wprowadzania do obiegu tusz dzików pozyskanych na tym terenie, zw. na występowanie w kategorii stref ASF II,III.

 

Ceny w sprzedaży bezpośredniej dla klienta indywidualnego wynoszą:

Ceny tusz zł/kg:

Klasa Jakości

Gatunek

Jeleń

Sarna

cena netto

cena brutto

cena netto

cena brutto

1

12,00

12,60

21,00

22,05

 

  

Sprzedaż prowadzona jest na terenie Kwatery Myśliwskiej w Łęsku, wyłącznie po uprzednim - bezpośrednim - zamówieniu i uzgodnieniu z:

-  leśniczym ds. gospodarki łowieckiej Jan Kurek nr telefoniczny 606 802 818 lub e – mailem: jan.kurek@szczecin.lasy.gov.pl

 

Zapraszamy


Oferta łowiecka

Nadleśnictwo Kliniska nadzoruje i sprawuję kontrolę nad gospodarkę łowiecką w 7 obwodach – dzierżawionych przez 6 Kół Łowieckich, z czego 2 obwody są leśnymi, a pozostałe 5 polnymi. Samodzielnie Nadleśnictwo Kliniska prowadzi gospodarkę łowiecką na terenie 1 obwodu łowieckiego nr 162 wyłączonego z form dzierżawnych, stanowiącego Ośrodek Hodowli Zwierzyny (OHZ).

Ośrodek Hodowli Zwierzyny rozciąga się na powierzchni 17 161 ha, z czego tereny leśne stanowią ponad 73 %, zajmując powierzchnię – 12 611,5 ha. Swoim zasięgiem obejmuje powiaty goleniowski i stargardzki.

Obwód ten wyposażony jest w ok.280 lizawek, 90 ambon i 281 zwyżek.

Gospodarka łowiecka na terenie Nadleśnictwa ma na celu przede wszystkim dostosowanie liczebności oraz struktury wiekowej i płciowej zwierząt łownych do poziomu, który zapewniłby możliwość realizacji głównych celów gospodarki leśnej oraz rolnej. W związku z tym, oprócz prowadzenia odstrzałów na poziomie redukcyjnym, podejmowane są działania zmniejszające szkody powodowane przez zwierzynę zarówno w lesie jak i na polach uprawnych. Działania te to głównie utrzymywanie w należytym stanie oraz gospodarowanie poletkami zgryzowymi jak i poletkami uprawnymi, a także zakładanie stałych pasów zaporowych dla zwierzyny poprzez wykładanie karmy w stałych miejscach w głębi lasu imitujących naturalne warunki, (w obszarach, na których nie wyrządzi szkód) i maksymalne opóźnienie wyjścia na żer zwierzyny. Dla radykalnego podniesienia skuteczności zabezpieczania upraw rolnych, przed zniszczeniami powodowanymi przez dziką zwierzynę, zbudowaliśmy w sumie dziesiątki kilometrów bezpiecznych ogrodzeń zarówno z siatki leśnej jak i ogrodzeń z możliwością wykorzystania elektryczności, która pomaga w ochranie na terenie wszystkich wsi położonych w zasięgu naszego OHZ.

Jednocześnie dużą uwagę przywiązujemy do warunków bezpieczeństwa przy wykonywaniu polowań, zarówno indywidualnych jak i zbiorowych. Stąd kładziemy nacisk na stałą poprawę jakości posiadanych urządzeń łowieckich jak i ich stanu technicznego. Wyposażamy łowisko w nowe - bezpieczne ambony oraz stałe i przenośne zwyżki, przy użyciu których staramy się chronić najbardziej zagrożone obszary leśne i pola uprawne.

Na obszarze leżącym w zasięgu administracyjnym Nadleśnictwa Kliniska, a tym samym na terenie OHZ, występują następujące duże dzikie zwierzęta łowne tj: jeleń, sarna, dzik.

Od 3 lat zaobserwowaliśmy zwiększoną liczebność populacji wilka oraz wzmożoną jego aktywność żerową. Wilki są już widywane nie tylko przez myśliwych podczas polowań na dziki nocą ale także  w dzień, przez ludzi korzystających z uroków i darów lasu (podczas zbioru jagód oraz grzybobrania). Obserwowano zarówno pojedyncze osobniki jak i całe watahy. Coraz częściej daje się słyszeć charakterystyczne odgłosy stanowiące wzajemne nawoływanie się tych zwierząt na wspólne łowy. Zauważamy, że tak liczna obecność tego drapieżnika powoduje duży niepokój wśród pozostałej zwierzyny, większą ich migrację po obszarach leśnych i polnych oraz zmianę utartych wcześniej szlaków wędrówek za żerem i samych miejsc żerowania. Tropy wilków pokrywające się z tropami roślinożerców, potwierdzają tylko ich dużą aktywność w terenie i ciągłe niepokojenie swoich potencjalnych ofiar. Wilk jako największy i nie mający żadnego wroga drapieżnik, występujący na naszym terenie, dysponuje doskonałym węchem, który pozwala mu na polowanie non stop bez względy na porę dnia. W rejonach łowiska, dotychczas zasobnych w sarnę, zaobserwowano drastyczny spadek jej liczebności. Rzadziej niż kiedykolwiek widzi się lochy prowadzące liczną gromadkę warchlaków a jelenie, wśród których obserwujemy znaczny spadek młodych osobników, wykazują wyjątkową ostrożność i płochliwość.

Sytuacja ta, w połączeniu z zagrażającą nam coraz poważniej epizootią ASF  (Afrykański Pomór Świń) i skutkami podejmowanych profilaktycznych działań, z całą pewnością wpływa i dalej będzie wpływać niekorzystnie na całościowe funkcjonowanie naszego OHZ oraz innych obwodów łowieckich - wydzierżawionych kołom łowieckim.

W związku z nowym czynnikiem, który ma znaczący wpływ na populację zwierzyny bytującej na terenach Ośrodka Hodowli Zwierzyny i nie tylko, jakim jest ASF, który jest śmiertelnie groźny dla dzików ale bezpieczny dla człowieka i innych zwierząt, Nadleśnictwo realizuje zalecane działania profilaktyczne takie jak utylizacja patrochów po pozyskiwanych dzikach oraz zabezpieczanie pojemników na odpadki przy parkingach leśnych, a także w kategoriach podwyższonych obostrzeń ASF czyli II,III stosowanie się do wytycznych oraz zaleceń w walce z powyższym wirusem ASF.

Oprócz możliwości polowań, na terenie OHZ Nadleśnictwa Kliniska istnieją idealne warunki do obserwacji zwierzyny w jej naturalnym środowisku. Wiosną możemy spotkać miłośników przyrody, wyposażonych w aparaty fotograficzne, kamery czy magnetofony, którzy chcą oglądać i utrwalać budzenie się przyrody po okresie zimowym, pojawianie się młodych zwierząt: cieląt, koźląt, warchlaków-pasiaków oraz młodych wilków, lisków i borsuków. Od czasu do czasu możemy również usłyszeć nawoływanie się żurawi lub „chrapanie" słonek. Jeśli ktoś ma dużo szczęścia to może nawet spotkać potężnego łosia, których pojedyncze osobniki od czasu do czasu bywają widywane na naszym terenie są to tzw. Osobniki przechodnie. Obserwacje całoroczne, prowadzone przez najbardziej wytrwałych, umożliwiają im zarejestrowanie prawdziwego życia toczącego się pośród dzikiej przyrody.

Apelujemy, przy tej okazji, do miłośników "podglądania" przyrody aby potajemnie nie budowali zamaskowanych - naziemnych kryjówek tylko swój ewentualny pobyt  w łowisku, w celach obserwacji zwierząt, starali się uzgadniać z Leśniczym i Podleśniczym ds. gospodarki łowieckiej, od których na pewno uzyskają informacje na temat planowanych polowań indywidualnych i zbiorowych oraz rejonów najczęściej opolowywanych przez myśliwych. W ramach wzajemnej wymiany informacji pracownicy służby terenowej ds. gospodarki łowieckiej chętnie wskaże ambonę lub zwyżkę, z której będzie można bezpiecznie, jednocześnie nie przeszkadzając w wykonywaniu polowania, obserwować przyrodę.

 

Kontakt z Leśniczym ds. gospodarki Łowieckiej:

Jan Kurek tel. 606 802 818

 

Tekst: Jan Kurek


Asset Publisher Asset Publisher

Back

APEL DO UŻYTKOWNIKÓW MIEJSCA POSTOJU POJAZDÓW W WIELGOWIE

APEL DO UŻYTKOWNIKÓW MIEJSCA POSTOJU POJAZDÓW W WIELGOWIE

Drodzy użytkownicy miejsca postoju pojazdów „Przy rampie” (w pobliżu przejazdu kolejowego Szczecin-Zdunowo) zwracamy się z gorącą prośbą o dbanie o porządek na obiekcie turystycznym oraz właściwy stan infrastruktury turystycznej.

Obiekt został utworzony w kwietniu tego roku z myślą o turystach oraz mieszkańcach dzielnicy Wielgowo-Zdunowo-Sławociesze, a dziś (po trzech miesiącach!!!) obiekt wygląda jak na załączonych fotografiach.

Nie bez powodu miejsce postoju zostało wyposażone w ławki, stoliki, wiatę i kosze na śmieci, dlatego apelujemy, aby użytkownicy śmieci wyrzucali do posadowionych koszy, a nie dookoła urządzeń.

Jednocześnie apelujemy do miejscowych grafficiarzy, aby nie realizowali swojej artystycznej weny akurat na blatach stołów i ławek przeznaczonych dla turystów. Obiekt i urządzenia na nim służą do wypoczynku, zatem prosimy nie dewastować urządzeń.