Asset Publisher Asset Publisher

Lasy Niepaństwowe

Na terenie administrowanym przez Nadleśnictwo Kliniska znajdują się lasy innych własności, niestanowiące własności Skarbu Państwa. Nadzór nad gospodarką w tych lasach podlega bezpośrednio pod właściwe terytorialnie Starostwa Powiatowe. Zadania z zakresu gospodarki leśnej prowadzone są w nich w oparciu o Inwentaryzacje Stanu Lasu (lasy o łącznej powierzchni w jednym kompleksie do 10 ha) oraz Uproszczone Plany Urządzenia Lasu (lasy  o łącznej powierzchni w jednym kompleksie powyżej 10 ha).

Lasy niepaństwowe podlegają Starostom następujących powiatów: Miasto Szczecin, Starostwo Powiatowe w Stargardzie, Starostwo Powiatowe w Goleniowie.

Nadleśnictwo zgodnie z zapisami zawartymi w Ustawie o Lasach sprawuje funkcje doradczą dla właścicieli lasów, opiniodawczą do sporządzanych Uproszczonych Planów Urządzenia Lasu oraz sporządzanie planów zalesień w ramach PROW.

Od roku 2017, Nadleśnictwo Kliniska sprawuje nadzór nad lasami niepaństwowymi położonymi w zasięgu Starostwa Goleniów.  W nadzorze jest 79,33 ha. Pełniony nadzór opiera się na artykułach 7,8,9,13,14a Ustawy o lasach z dnia 28 września 1991 roku.

Tekst: A. Jakubowska

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Leśne dyktando już za nami

Leśne dyktando już za nami

07 maja 2025 roku w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska odbył się konkurs ortograficzny pt. "Leśne dyktando".

Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas VII szkół podstawowych z powiatów: goleniowskiego, stargardzkiego oraz Miasta Szczecin.

Do konkursu zgłosiło się 20 uczniów, do dyktanda przystąpiło 17 uczniów z następujących placówek oświatowych:

  • Szkoła Podstawowa nr 13 w Szczecinie
  • Szkoła Podstawowa nr 51 w Szczecinie
  • Zespół Szkół Publicznych w Kliniskach Wielkich
  • Szkoła Podstawowa nr 3 w Nowogardzie
  • Szkoła Podstawowa nr 2 w Nowogardzie
  • Szkoła Podstawowa w Żabowie
  • Szkoła Podstawowa w Stepnicy
  • Szkoła Podstawowa nr 7 w Stargardzie
  • Szkoła Podstawowa w Komarowie

Konkurs został przygotowany przy współpracy z metodykami języka polskiego  z Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie. Autorem tekstu dyktanda był Pan Andrzej Pyrczek - leśnik, poeta, a tekst czytała Pani Joanna Sadłowska.

Komisja konkursowa czuwająca nad prawidłowym przebiegiem dyktanda i sprawiedliwą oceną prac w składzie :

  • Pani Klaudia Szostak – metodyk, Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie
  • Pani Joanna Sadłowska – metodyk, Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w  Szczecinie
  • Pani Małgorzata Majewska – Polskie Towarzystwo Przyrodników im. Kopernika
  • Pan Andrzej Pyrczek – leśnik, poeta- autor tekstu dyktanda
  • Pani Monika Franas – edukator Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej

w wyniku oceny prac przyznała:

 

I MIEJSCE – Ignacy Szulski, Szkoła Podstawowa nr 7 w Stargardzie

 

II MIEJSCE – Zuzanna Gajda, Szkoła Podstawowa nr 3 w Nowogardzie

 

III MIEJSCE –  Barbara Sawicka, Szkoła Podstawowa nr 7 w Stargardzie

 

 

 

Wydarzenie odbyło się przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.