Asset Publisher Asset Publisher

Lasy regionu

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie zarządza lasami Skarbu Państwa położonymi w północno-zachodniej Polsce, w granicach zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, północnej części województwa lubuskiego i w zachodnim fragmencie województwa wielkopolskiego.  

Ogólna powierzchnia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie wynosi ponad 691 tys. ha, w tym powierzchnia leśna około 659 tys. ha.

Jest to obszar zróżnicowany. Tereny leśne Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie położone są w dwóch krainach przyrodniczo-leśnych i obejmują mezoregiony:
-    w Krainie  Bałtyckiej: Wolińsko-Trzebiatowski, Puszczy Wkrzańskiej i Goleniowskiej, Puszczy Bukowej i Równiny Wełtyńskiej, Równiny Nowogardzkiej, Równiny Pyrzyckiej, Pojezierza Myśliborskiego, Pojezierza Choszczeńskiego;
-    w Krainie Wielkopolsko-Pomorskiej: Równiny Gorzowskiej, Pojezierza Dobiegniewskiego, Równiny Drawskiej, Ujście Warty, Puszczy Noteckiej, Pojezierza Łagowskiego, Równiny Nowotomyskiej.

Udział poszczególnych typów siedliskowych w lasach (%):

- siedliska borowe - 51,3
- siedliska lasowe - 44,2
- olsy -   4,5.

 

 

 

Struktura miąższościowa gatunków panujących w ogólnym zapasie drewna na pniu w lasach RDLP przedstawia się następująco (%):

- sosna - 77,6
- świerk, daglezja - 2,4
- buk - 5,0
- dąb - 5,6
- brzoza - 3,6
- olsza - 5,5
- grab - 0,1
- pozostałe gatunki liściaste - 0,2.


Dominującym gatunkiem w lasach szczecińskiej dyrekcji jest sosna, zajmująca jako gatunek panujący 76,3 % powierzchni. Z pozostałych gatunków znaczenie gospodarcze mają: dąb – 6 % olsza – 5,7 %, buk – 5,3 %, brzoza – 4,4 %.

Znaczną powierzchnię lasów RDLP, bo około 21% stanowią drzewostany, młodniki i uprawy leśne założone na gruntach porolnych.

Przeciętny wiek drzewostanów wynosi 60 lat.

 

Opr.: Wydział Urządzania Lasu i Geoinformatyki w RDLP w Szczecinie


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Jak pogodzić ogień z wodą?

Jak pogodzić ogień z wodą?

Chociaż człowiek jest nierozerwalną częścią otaczającego nas świata i elementem przyrody, to nigdy wcześniej w dziejach nie zmieniał swojego otoczenia tak szybko, jak w ostatnich latach.

Jednym z takich przykładów jest budowa i przebudowa sieci dróg na terenie naszego kraju, która zaczyna coraz bardziej zmieniać nasz krajobraz, ale też równocześnie jest oznaką postępu cywilizacyjnego i ma bezpośredni wpływ na tempo, jakość podróżowania i transportu towarów,
a zwłaszcza na podniesienie poziomu naszego bezpieczeństwa.

Niestety, bardzo często takie działania muszą wiązać się z ludzką ingerencją w środowisko.
I dlatego tak istotne jest tutaj wyważenie wszelkich za i przeciw.

Tak jest i tym razem.

Na terenie Nadleśnictwa Kliniska właśnie trwają intensywne prace związane z usuwaniem drzewostanów pod modernizację drogi E28/3, która po przebudowie stanie się drogą ekspresową S3.

Prace, które my leśnicy, jesteśmy zobligowani wykonać w ramach etapu przygotowawczego tej inwestycji polegają na usunięciu drzew i krzewów i zabraniu biomasy z terenu objętego pracami. Cięcia prowadzone są zarówno pod nowe węzły, pod drogę główną i wspomagające, ale też, co warte jest podkreślenia, pod przejścia dla zwierzyny.  

I tutaj, poza korzyściami, wcześniej wymienionymi z punktu widzenia użytkownika nowoczesnych dróg, pojawia się też potencjalnie pozytywny wpływ na środowisko.

Od wielu lat obserwujemy na tym, mocno zalesionym terenie, znaczne ilości kolizji pojazdów
z wędrującymi drogami zwierzętami. Na tzw. „trójce” giną wszystkie, które w okolicy spotkać możemy. Jelenie, sarny, dziki, inne, mniejsze ssaki, ale też płazy i gady. Giną też wilki, które coraz liczniej występują w lasach zarządzanych przez Nadleśnictwo Kliniska. Dla nich wszystkich, wbrew pozorom, budowa nowej wygrodzonej drogi, a w ślad za tym dwóch dużych górnych przejść dla zwierzyny, oraz kilka małych pod drogą, jest szansą na przeżycie.

Budowy dróg nie powstrzymamy.

Istotne jest, aby to robić z jak najmniejszym obciążeniem, wciąż zmieniającego się pod naszym wpływem, świata.

Tekst: R. Siarkiewicz-Hoszowski