Asset Publisher Asset Publisher

Zagroda pokazowa konika polskiego w Łęsku

Nasz tabun rezerwatowych koników polskich rośnie w siłę, a także w siłę populacji. Okresowo zachodzi potrzeba przeprowadzania części zwierząt z większej zagrody do osobnej zagrody pokazowej. W przypadku naszej hodowli, robi się to z powodów hodowlanych, jak również dla bezpieczeństwa niektórych osobników, zagrożonych zachowaniem dorosłych ogierów. Nieopodal zagrody hodowlanej na malowniczej łące w dolinie rzeki Iny i obrzeżach lasu w „Zagrodzie pokazowej konika polskiego” przebywają dorastające ogierki oraz zbędne w hodowli klaczki, między innymi z tzw. odmianami (np. gwiazdka na czole, białe przebarwienia na nogach itp.). Koniki oczekują tu na nowych właścicieli, którzy zdecydują się wykorzystać je później w rekreacji czy hipoterapii lub po prostu do wygryzania łąk i pastwisk jako „żywe kosiarki”. W Zagrodzie pokazowej koniki mają do swej dyspozycji łąki i zadrzewienia oraz wiatę chroniącą m.in. od meszek. Stado można obserwować ze specjalnie zbudowanego tarasu widokowego, na który serdecznie zapraszamy!

Zagroda pokazowa konika polskiego znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Kwatery Łowieckiej "Łęsko". Obecnie przebywa tu 8 koników. Znacznie większą ilość koni można spotkać na terenie tzw. dużej zagrody, w której przebywają obecnie trzy stada (zwane tabunami). Wprawdzie trudniej jest je spotkać ale za to ich widok dostarcza dużo radości. Przypominamy także aby nie dokarmiać koni mokrym i zapleśniałym chlebem, w okresie gdy występuje pokrywa śnieżna pracownicy Nadleśnictwa Kliniska systematycznie dostarczają im pokarm w postaci siana w balotach. Także można w małej ilości dać im smakołyki w postaci marchewki bądź jabłka – pamiętajmy jednak iż takie warzywo lub owoc niech wygląda tak jakbyśmy my chcieli je skonsumować z apetytem dla dobra naszych koników i ich brzuchów.

tekst. R.Kucharski, Jan Kurek

 

DOJAZD DO ZAGRODY POKAZOWEJ

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

„Rozpoczęcie akcji bezpośredniej w ochronie przeciwpożarowej lasu”

„Rozpoczęcie akcji bezpośredniej w ochronie przeciwpożarowej lasu”

W dniu 12 marca 2025 roku rozpoczął się w Nadleśnictwie Kliniska kolejny sezon pożarowy. Uruchomione zostały dyżury punktu alarmowo-dyspozycyjnego, kierowcy samochodu patrolowo-gaśniczego oraz Pełnomocników Nadleśniczego. Wszyscy razem tworzą doskonale funkcjonujący system ochrony przeciwpożarowej lasu.


Jeszcze przed rozpoczęciem akcji bezpośredniej oraz w pierwszych dniach sezonu odnotowano na terenach leśnych aż 7 pożarów, a spaleniu uległa pokrywa gleby na łącznej powierzchni 0,33 ha. Jest to wynik rekordowy w odniesieniu do ostatniego dziesięciolecia.


Serdecznie zapraszamy do odkrywania i cieszenia się pięknem naszych lasów. To miejsca, które oferują niezliczone możliwości do aktywnego wypoczynku, spacerów, wędrówek czy obcowania z naturą. Jednak w obliczu zapowiadającego się bardzo wymagającego sezonu pożarowego, apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie podstawowych zasad bezpiecznego przebywania w lesie.
Bezpieczeństwo naszych lasów zależy od każdego z nas. Korzystajmy z ich uroków odpowiedzialnie, dbając o ich przyszłość.

 

Autor: Małgorzata Hapnik-Ciechalska