Zwierzęta
Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.
Samochód
Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.
Grzyby
Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.
Drewno
Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.
Biwakowanie
Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.
Bezpieczeństwo
Asset Publisher
Back
Potencjalne zagrożenia w lesie
Potencjalne zagrożenia w lesie
Wybierając się do lasu warto zwrócić uwagę na czyhające niebezpieczeństwa. Jednym z nich są drzewa niebezpieczne, które cechują się osłabioną żywotnością. Niezależnie od warunków atmosferycznych mogą spadać z nich gałęzie, a gdy pojawia się silny wiatr, coraz częściej występujący w naszym regionie, drzewa są narażone na uszkodzenia (złamanie, obalenie).
Nasza załoga regularnie dokonuje przeglądów drzew niebezpiecznych i w miarę potrzeb usuwa niebezpieczeństwo.
Poniżej przestawimy kilka zasad bezpiecznego przebywania w lesie:
- Podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych (burza, deszcz, silny wiatr itp.) wstrzymaj się z wędrówkami do lasu.
- Korzystaj z wyznaczonych szlaków, co zmniejszy ryzyko zabłądzenia w lesie.
- Nie wchodź na obszary objęte pracami pozyskaniowymi, które są oznakowane tablicami ostrzegawczymi.
- Zabezpiecz się w stosowny ubiór, mapę oraz środki odstraszające insekty.