Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Polski przebój

Polskie produkty powstałe z użyciem drewna – meble, stolarka okienna i drzwiowa, jachty czy papier i opakowania – to prawdziwe przeboje rynkowe.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zima w Puszczy Goleniowskiej

Zima w Puszczy Goleniowskiej

W lasach Puszczy Goleniowskiej nastała prawdziwa zima. Długowyczekiwany przez wszystkich śnieg, w końcu pokrył swym białym puchem korony i pnie drzew, niższe drzewa i krzewy oraz ściółkę leśną.

 

Warto przypomnieć, że śnieg jest opadem atmosferycznym. Powstaje w chmurach, gdzie w wyniku resublimacji para wodna krystalizuje się tworząc kryształki lodu. Następnie łączy się w płatki śniegu, a po opadnięciu na ziemię tworzy pokrywę śnieżną.

 

Język polski obfituje w wiele nazw i definicji zjawisk atmosferycznych. Wyróżniamy różne rodzaje opadów śnieżnych. Najbardziej spektakularne i efektowne są śnieżyce, czyli obfite opady śniegu. W połączeniu z silnym wiatrem tworzą zawieje. W przypadku występowania już pokrywy śnieżnej w połączeniu z silnym wiatrem powstaje zamieć śnieżna, która może być niebezpieczna ze względu na ograniczenie widoczności. Drobny opad w postaci małych ziarenek lodu poniżej średnicy 1 mm to śnieg ziarnisty. Większy opad kulistych bryłek (od 1 do 15 mm) tworzy krup śnieżne. Natomiast mogące wystąpić przez cały rok opadające bryłki lodu powyżej 15 mm to nic innego jak grad.

 

Zima to doskonały czas na spacery oraz edukację. Pokrywa śnieżna z radością informuje nas o żyjących w lesie dzkich zwierzętach, dzięki tropom widocznym na śniegu.

 

Zachęcamy do pobrania oraz korzystania podczas leśnych, zimowych wędrówek z kluczu do ropoznawania tropów zwierząt "Czyj to trop". W mgnieniu oka nudny spacer stanie się ciekawą, edukacyjną przygodą.