Surowiec do wszystkiego
Skąd się bierze drewno
Polski przebój
Najnowsze aktualności
Warsztaty "Drewno surowiec doskonały"
Warsztaty "Drewno surowiec doskonały"
Niełatwo jest wymienić wszystkie właściwości oraz pozytywy płynące z wykorzystania drewna. Tego zadania podjęły się dzieci podczas tegorocznych warsztatów Drewo Surowiec Doskonały! Zajęcia skierowane były dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych.
Początek zajęć zainicjowały zabawy integracyjne. Dzieci przy asyście prowadzącego przełamywały swoje bariery poznawcze aby bardziej komfortowo czuć się w towarzystwie nowych kolegów i koleżanek. Po lekkiej rozgrzewce ruchowej oraz poznaniu się, uczestnicy zasiedli w ławach Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej podzieleni na dwie grupy: dziewczynki kontra chłopcy. Po rozdaniu drewnianych plastrów sosny, dzieci poznały budowę przekroju drzewa oraz gatunki drzew występujące w polskich lasach. Następnie przystąpiliśmy do części rywalizacyjnej, gdzie starcie obu płci budziło nie lada emocje!
Pierwszym zadaniem było wskazanie zauważalnych cech fizycznych różnych, dostępnych naszej cywilizacji surowców: plastiku, szkła, węgla, skały, metalu oraz drewna! Była to nie lada gratka, gdyż niektóre cechy były powtarzalne, co szybko zauważyły dzieci: niemalże wszystkie były tego samego zapachu oraz wydawały podobny odgłos przy uderzeniu o kawałek drewna. W zadaniach pomogły pomoce dydaktyczne dostarczone dzięki grze Super surowiec. Następnie przeprowadziliśmy debatę, na temat każdego surowca i jego przyszłości na naszej planecie. Szybko się okazało, że jednogłośnie i jednomyślnie powinniśmy zrezygnować z plastiku oraz indywidualnego wykorzystywania węgla, gdyż rodzi to zanieczyszczenia środowiska, szkodzące naszej planecie oraz Nam, mieszkańcom. Drugim zadaniem była praca indywidualna. Każdy z uczestników wcielił się w rolę jurora. Niczym w prawdziwym reality show, dzieci przyznawały punkty każdemu surowcowi w wielu kategoriach, m.in. ekologiczny sposób pozyskania surowca, jego recykling, rozkład, wykorzystanie w przyszłości lub trwałość. Okazało się, że drewno spośród wyżej wymienionych surowców, jest najbardziej ekologicznym, odnawialnym oraz przyszłościowym surowcem. Zasady, jakimi kierują się leśnicy przy pozyskaniu drewna, przybliżył nam krótki film oraz prelekcja. To dzięki nim zrozumieliśmy, że drewno jest odnawialne ze względu na wykorzystywanie prostej zasady: leśnicy za jedno ścięte drzewo sadzą dwa drzewa. Trzecim zadaniem było stworzenie plakatu z wszelkich materiałów: kawałków kory, szyszek, wstążek, kredek, ołówków plakatu o drewnie jako niezwykłym surowcu. Następnie każda grupa przedstawiła swoje dzieła na środku sali, tak aby lepiej przybliżyć zamysł oraz inspiracje młodych artystów innym. Wyzwaniem okazały się zawody w liczeniu na czas wieku drzewa na plastrach sosny. Obie drużyny liczyły słoje trzy razy. Wyniki były różne, jednak przy decydującej rundzie okazało się, że wszyscy mają kawałki drewna w tym samym wieku.
W końcu przeszliśmy do części warsztatowej zajęć. Dzieci miały okazje wczuć się w rolę pracownika terenowego Lasów Państwowych. Poznały numerator oraz młotek do nabijana numerków. Każdy z uczestników mógł prześledzić historię tego wyjątkowego urządzania nabijając numery trzema generacjami numeratorów: od najstarszych do tych obecnie wykorzystywanych. Z tej lekcji historii każdy mógł wynieść pamiątkę: brzozowy plaster z własnoręcznie nabitym, plastikowym, pamiątkowym numerkiem.
Następnie już na zewnątrz, uczestnicy w parach poznali piłę „moja – twoja”, dzięki której zrozumieli co to jest gęstość drewna na własnej skórze! Potem drużyny wykazały się w jak najszybszych i najdokładniejszych pomiarach grubości drzew rosnących wokół ośrodka. Rywalizacja była bardzo zacięta!
Wisienką na torcie okazało się składanie własnoręcznie przez dzieci drewnianych budek lęgowych dla ptaków przy użyciu młotków oraz śrubokrętów. Na koniec zajęć każdy uczestnik mógł zabrać zrobioną przez siebie budkę, pod warunkiem corocznej obserwacji zasiedlenia budki! Pamiątkami z wizyty były również plastry z własnym numerem, drewniane ołówki, odblaski oraz pomoce naukowe, które przydadzą się w zmaganiach w szkole.
Tekst Kacper Zawiliński