Asset Publisher
Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy
Zespół przyrodniczo-krajobrazowy – forma ochrony przyrody w Polsce. Ustawa o ochronie przyrody z 2004 roku definiuje je jako „fragmenty krajobrazu naturalnego i kulturowego zasługujące na ochronę ze względu na ich walory widokowe i estetyczne”. Zespół przyrodniczo-krajobrazowy wyznacza się w celu ochrony wyjątkowo cennych fragmentów krajobrazu naturalnego i kulturowego, dla zachowania jego wartości przyrodniczych, kulturowych i estetycznych. Działalność na terenach objętych tą formą ochrony uwarunkowana jest opracowaniem dla nich planu zagospodarowania przestrzennego, który uwzględni postulaty przyrodników i historyków. Według danych z 31 grudnia 2018 roku liczba zespołów przyrodniczo-krajobrazowych w Polsce wynosiła 331, które zajmowały powierzchnię 118 911,1 ha.
Zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Torfowisko Reptowo"
Obiektem szczególnie cennym pod względem przyrodniczym, wyróżniającym Nadleśnictwo Kliniska, jest unikalne Torfowisko Reptowo, zaliczane do torfowisk bałtyckich. Położone jest na południowym krańcu Puszczy Goleniowskiej i należy do jednego z największych obiektów tego typu na Pomorzu. Zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Torfowisko Reptowo" został utworzony w 2007 roku, chroni pozostałości dużego torfowiska wysokiego Reptowo. Powierzchnia terenu chronionego wynosi 462,09 ha.
Torfowisko Reptowo obejmuje obszar ok. 10 km2, który to w przeważającej części wyłączony jest z prowadzenia gospodarki leśnej.
Szata roślinna torfowiska zróżnicowana jest w zależności od dostępności wody. W miejscach przesuszonych zlokalizowane są zbiorowiska zdegradowanego boru bagiennego, budowane w warstwie drzew przez sosnę zwyczajną Pinus sylvestris z domieszką brzozy omszonej Betula pubescens. W runie często występują płaty widłaka jałowcowatego Lycopodium annotinum. W miejscach bardziej wilgotnych, gdzie od jesieni do późnej wiosny poziom wody gruntowej sięga powierzchni podłoża, wykształciły się fitocenozy, w których dominuje brzoza omszona, z torfowcami i wełnianką w runie.
Zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Park Leśny w Strudze"
Cenny krajobraz naturalny w dolinie rzeki Płoni na granicy strefy ochronnej Parku Krajobrazowego. W zarządzie Nadleśnictwa Kliniska powierzchnia ZPK wynosi 0,58 ha.
Asset Publisher
Wielkie Grzybobranie w Puszczy Goleniowskiej już za nami…
Wielkie Grzybobranie w Puszczy Goleniowskiej już za nami…
W jesiennej scenerii Puszczy Goleniowskiej, 28 września 2024 roku, po raz kolejny na terenie Nadleśnictwa Kliniska już odbyło się wydarzenie pt. „Wielkie Grzybobranie w Puszczy Goleniowskiej".
W Wielkim Grzybobraniu wzięły udział 44 drużyny rodzinne. Wśród grzybiarzy wyróżniono 3 drużyny z największą ilością zebranych grzybów, a zwycięzcy otrzymali m.in. pamiątkową drewnianą statuetkę, oczywiście w kształcie grzyba.
I miejsce zajęła drużyna z ilością 12,715 kg,
II miejsce – 12,530 kg,
III miejsce -2,800 kg.
Dla uczestników imprezy przygotowano liczne konkursy wiedzy o lesie oraz zabawy rodzinne.
Atrakcją dla uczestników wydarzenia była strzelnica łucznicza przygotowana przez Stowarzyszenie Łucznicze Deathamr, gdzie drużyny rodzinne pod okiem licencjonowanych łuczników uczestniczyły w treningu.
Pierwszej pomocy dla naszych czworonożnych przyjaciół można było nauczyć się u strażaków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Tego dnia nie zabrakło przedstawicieli Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Goleniowie.
Dla uczestników wydarzenia Koło Gospodyń Wiejskich „Rogowianie” przygotowało przepyszne wyroby m.in. zalewajkę, pierogi i ciasta.
Zarówno ci starsi, jak i młodsi uczestnicy mogli z bliska podziwiać potężne terenowe samochody grupy "Niedźwiedzie 4x4".
Grzybiarze mieli również okazję degustować wyroby z dziczyzny marki „Dobre z lasu”.
Dzień ten był również okazją do wręczenia nagród w XXIII edycji konkursu fotograficznego „Leśnej pejzaże”, którego organizatorem było Nadleśnictwo Kliniska oraz Nadleśnictwo Gryfino.