Asset Publisher
Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy
Zespół przyrodniczo-krajobrazowy – forma ochrony przyrody w Polsce. Ustawa o ochronie przyrody z 2004 roku definiuje je jako „fragmenty krajobrazu naturalnego i kulturowego zasługujące na ochronę ze względu na ich walory widokowe i estetyczne”. Zespół przyrodniczo-krajobrazowy wyznacza się w celu ochrony wyjątkowo cennych fragmentów krajobrazu naturalnego i kulturowego, dla zachowania jego wartości przyrodniczych, kulturowych i estetycznych. Działalność na terenach objętych tą formą ochrony uwarunkowana jest opracowaniem dla nich planu zagospodarowania przestrzennego, który uwzględni postulaty przyrodników i historyków. Według danych z 31 grudnia 2018 roku liczba zespołów przyrodniczo-krajobrazowych w Polsce wynosiła 331, które zajmowały powierzchnię 118 911,1 ha.
Zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Torfowisko Reptowo"
Obiektem szczególnie cennym pod względem przyrodniczym, wyróżniającym Nadleśnictwo Kliniska, jest unikalne Torfowisko Reptowo, zaliczane do torfowisk bałtyckich. Położone jest na południowym krańcu Puszczy Goleniowskiej i należy do jednego z największych obiektów tego typu na Pomorzu. Zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Torfowisko Reptowo" został utworzony w 2007 roku, chroni pozostałości dużego torfowiska wysokiego Reptowo. Powierzchnia terenu chronionego wynosi 462,09 ha.
Torfowisko Reptowo obejmuje obszar ok. 10 km2, który to w przeważającej części wyłączony jest z prowadzenia gospodarki leśnej.
Szata roślinna torfowiska zróżnicowana jest w zależności od dostępności wody. W miejscach przesuszonych zlokalizowane są zbiorowiska zdegradowanego boru bagiennego, budowane w warstwie drzew przez sosnę zwyczajną Pinus sylvestris z domieszką brzozy omszonej Betula pubescens. W runie często występują płaty widłaka jałowcowatego Lycopodium annotinum. W miejscach bardziej wilgotnych, gdzie od jesieni do późnej wiosny poziom wody gruntowej sięga powierzchni podłoża, wykształciły się fitocenozy, w których dominuje brzoza omszona, z torfowcami i wełnianką w runie.
Zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Park Leśny w Strudze"
Cenny krajobraz naturalny w dolinie rzeki Płoni na granicy strefy ochronnej Parku Krajobrazowego. W zarządzie Nadleśnictwa Kliniska powierzchnia ZPK wynosi 0,58 ha.
Asset Publisher
Leśne dyktando już za nami
Leśne dyktando już za nami
07 maja 2025 roku w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska odbył się konkurs ortograficzny pt. "Leśne dyktando".
Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas VII szkół podstawowych z powiatów: goleniowskiego, stargardzkiego oraz Miasta Szczecin.
Do konkursu zgłosiło się 20 uczniów, do dyktanda przystąpiło 17 uczniów z następujących placówek oświatowych:
- Szkoła Podstawowa nr 13 w Szczecinie
- Szkoła Podstawowa nr 51 w Szczecinie
- Zespół Szkół Publicznych w Kliniskach Wielkich
- Szkoła Podstawowa nr 3 w Nowogardzie
- Szkoła Podstawowa nr 2 w Nowogardzie
- Szkoła Podstawowa w Żabowie
- Szkoła Podstawowa w Stepnicy
- Szkoła Podstawowa nr 7 w Stargardzie
- Szkoła Podstawowa w Komarowie
Konkurs został przygotowany przy współpracy z metodykami języka polskiego z Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie. Autorem tekstu dyktanda był Pan Andrzej Pyrczek - leśnik, poeta, a tekst czytała Pani Joanna Sadłowska.
Komisja konkursowa czuwająca nad prawidłowym przebiegiem dyktanda i sprawiedliwą oceną prac w składzie :
- Pani Klaudia Szostak – metodyk, Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie
- Pani Joanna Sadłowska – metodyk, Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie
- Pani Małgorzata Majewska – Polskie Towarzystwo Przyrodników im. Kopernika
- Pan Andrzej Pyrczek – leśnik, poeta- autor tekstu dyktanda
- Pani Monika Franas – edukator Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej
w wyniku oceny prac przyznała:
I MIEJSCE – Ignacy Szulski, Szkoła Podstawowa nr 7 w Stargardzie
II MIEJSCE – Zuzanna Gajda, Szkoła Podstawowa nr 3 w Nowogardzie
III MIEJSCE – Barbara Sawicka, Szkoła Podstawowa nr 7 w Stargardzie
Wydarzenie odbyło się przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.