Asset Publisher Asset Publisher

Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy – forma ochrony przyrody w Polsce. Ustawa o ochronie przyrody z 2004 roku definiuje je jako „fragmenty krajobrazu naturalnego i kulturowego zasługujące na ochronę ze względu na ich walory widokowe i estetyczne”. Zespół przyrodniczo-krajobrazowy wyznacza się w celu ochrony wyjątkowo cennych fragmentów krajobrazu naturalnego i kulturowego, dla zachowania jego wartości przyrodniczych, kulturowych i estetycznych. Działalność na terenach objętych tą formą ochrony uwarunkowana jest opracowaniem dla nich planu zagospodarowania przestrzennego, który uwzględni postulaty przyrodników i historyków. Według danych z 31 grudnia 2018 roku liczba zespołów przyrodniczo-krajobrazowych w Polsce wynosiła 331, które zajmowały powierzchnię 118 911,1 ha.

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Torfowisko Reptowo"


 Obiektem szczególnie cennym pod względem przyrodniczym, wyróżniającym Nadleśnictwo Kliniska,  jest unikalne Torfowisko Reptowo, zaliczane do torfowisk bałtyckich. Położone jest na południowym krańcu Puszczy Goleniowskiej i należy do jednego z największych obiektów tego typu na Pomorzu. Zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Torfowisko Reptowo" został utworzony w 2007 roku, chroni pozostałości dużego torfowiska wysokiego Reptowo. Powierzchnia terenu chronionego wynosi 462,09 ha.
Torfowisko Reptowo obejmuje obszar ok. 10 km2, który to w przeważającej części wyłączony jest z prowadzenia gospodarki leśnej.
Szata roślinna torfowiska zróżnicowana jest w zależności od dostępności wody.  W miejscach przesuszonych zlokalizowane są zbiorowiska zdegradowanego boru bagiennego, budowane w warstwie drzew przez sosnę zwyczajną Pinus sylvestris  z domieszką brzozy omszonej Betula pubescens. W runie często występują płaty widłaka jałowcowatego Lycopodium annotinum. W miejscach bardziej wilgotnych, gdzie od jesieni do późnej wiosny poziom wody gruntowej sięga powierzchni podłoża, wykształciły się fitocenozy, w których dominuje brzoza omszona, z torfowcami i wełnianką w runie.

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Park Leśny w Strudze"

Cenny krajobraz naturalny w dolinie rzeki Płoni na granicy strefy ochronnej Parku Krajobrazowego. W zarządzie Nadleśnictwa Kliniska powierzchnia ZPK wynosi 0,58 ha.

 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Ekosystemy referencyjne - konsultacje społeczne

Ekosystemy referencyjne - konsultacje społeczne

Nadleśnictwo Kliniska informuje, że rozpoczyna konsultacje społeczne dotyczące  działań związanych z weryfikacją powierzchni ekosystemów referencyjnych ustanowionych Zarządzeniem nr 37/2023 z dnia 09.05.2023r. roku Nadleśniczego Nadleśnictwa Kliniska o łącznej powierzchni 727,43 ha.

Nadleśnictwo Kliniska proponuje:

- włączyć kompleksy leśne do wykazu istniejących ekosystemów referencyjnych o łącznej powierzchni 187,37 ha (szczegółowe lokalizacje w załączeniu),

- wyłączyć kompleksy leśne [4 adresy leśne (*)] z wykazu istniejących ekosystemów referencyjnych o łącznej powierzchni 15,71 ha (szczegółowe lokalizacje w załączeniu).

(*) W zaproponowanych do wyłączenia drzewostanach stwierdzono masowe wydzielanie się świerka oraz sosny. Działania związane są z koniecznością dokonania cięć sanitarnych w celu eliminacji zagrożenia związanego z wystąpieniem gradacji szkodników owadzich w drzewostanach gospodarczych. Drzewostany te zostaną przebudowane, z większym udziałem gatunków liściastych.

Po dokonanych zmianach, ekosystemy referencyjne będą zajmować łącznie powierzchnię 897,59 ha.

Opinie, uwagi oraz propozycje w ramach przedmiotowych konsultacji prosimy przesyłać drogą elektroniczną na adres e-mail: kliniska@szczecin.lasy.gov.pl lub pocztą tradycyjną na adres – Nadleśnictwo Kliniska, Pucko 1, 72-123 Kliniska Wielkie, na formularzu zgłoszeniowym (plik do pobrania) w terminie do dnia 15 maja 2024 r.

Osobami do kontaktu w w/w sprawie jest Małgorzata Rył – tel. +48 914312130/604574355; Monika Franas tel. +48 914312130/663490189, e–mail: kliniska@szczecin.lasy.gov.pl