Asset Publisher Asset Publisher

urządzanie lasu

Podstawą prowadzenia wielofunkcyjnej gospodarki leśnej w Lasach Państwowych, mającej na celu powszechną ochronę lasów, trwałość ich utrzymania przy ciągłym i zrównoważonym wykorzystaniu wszystkich ich funkcji oraz powiększanie zasobów leśnych jest plan urządzenia lasu. Jest to dokument opracowywany dla każdego nadleśnictwa na okres 10 lat (w uzasadnionych przypadkach może być opracowany na okres krótszy, np. w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej), zawierający opis  i ocenę stanu lasu oraz określający cele i zadania prowadzonej gospodarki leśnej.

Plany urządzenia lasu wykonywane są przez specjalistyczne jednostki m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. Po przeprowadzeniu konsultacji z udziałem społeczeństwa, plany urządzenia lasu zatwierdzane są decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu gospodarowania na terenach leśnych wraz ze wskazaniem celów i zadań do wykonania, uwzględniających zarówno aspekt przyrodniczy jak i ekonomiczny funkcjonowania nadleśnictwa oraz wszystkie funkcje lasu wymaga wykorzystania wiedzy z wielu dziedzin takich jak: ochrona przyrody, botanika, siedliskoznastwo, gleboznawstwo,  klimatologia i in.

Sporządzenie planu urządzenia lasu poprzedzają prace terenowe, które polegają na dokładnej inwentaryzacji i ocenie stanu lasu. Wykonawca planu określa takie cechy lasu jak: struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W pracach tych wykorzystuje się najnowsze osiągnięcia techniki jak skaning laserowy,  dane pozyskane z analizy zdjęć satelitarnych i lotniczych, NMT, NMPT. Dane uzyskane z pomiarów, analiz i obserwacji odzwierciedlane są m.in. na mapach numerycznych (LMN), będących częścią informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia zebrane dane. 

W 2024 roku wykonano część prac typologicznych i fitosocjologicznych, które zostaną odzwierciedlone w nowym planie urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Kliniska obejmującego okres 2028 - 2037 r.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • Opis lasów i gruntów, w tym gruntów przeznaczonych do zalesienia
  • Określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi)
  • Analizę gospodarki leśnej w minionym okresie
  • Program ochrony przyrody

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji urządzania lasu, do pobrania tutaj.

Aktualnie obowiązujący plan urządzenia lasu dla naszego nadleśnictwa, sporządzony na okres od 01.01.2018 r. do 31.12.2027 r. można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Konkurs plastyczny rozstrzygnięty

Konkurs plastyczny rozstrzygnięty

w dniu 30 kwietnia 2025 r. obyło się uroczyste wręczenie nagród dla laureatów konkursu plastycznego "Leśnik gospodarzem lasu".

Uczniowie klas IV-VI z terenu Nadleśnictwa Kliniska mieli wykonać pracę plastyczną przedstawiającą pracę leśnika. Wpłynęło do Nas 49 prac uczniów ze szkół:

  • Szkoła Podstawowa w Rożnowie Nowogardzkim,
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Starej Dąbrowie,
  • Zespół Szkół Publicznych im. Lotników Polskich w Mostach,
  • Zespół Szkół Publicznych w Kliniskach Wielkich,
  • Szkoła Podstawowa w Reptowie,
  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Stargardzie,
  • Szkoła Podstawowa nr 13 im. Orląt Lwowskich w Szczecinie.

W wyniku oceny komisja konkursowa przyznała:

I MIEJSCE dla Kacpra Poszywały ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Stargardzie,

II MIEJSCE dla Mai Folgi ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Stargardzie,

III MIEJSCE dla Leny Labudda z Zespołu Szkół Publicznych w Kliniskach Wielkich,

WYRÓŻNIENIE dla Gabriela Bółtowicza ze Szkoły Podstawowej nr 13 im. Orląt Lwowskich w Szczecinie,

WYRÓŻNIENIE dla Magdaleny Zajdel ze Szkoły Podstawowej w Rożnowie Nowogardzkim.

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów :)