Bieganie

Bieganie to dziś, obok jazdy na rowerze, najpopularniejszy sport uprawiany przez Polaków.

Geocaching

Marzyliście w dzieciństwie o poszukiwaniu skarbów, niczym bohaterowie powieści Roberta L. Stevensona czy filmów o dzielnym Indianie Jonesie? Jeśli dodatkowo uważacie, że poszukiwanie może być ciekawsze niż sam skarb, to geocaching jest czymś dla was.

Jazda konna

Już ponad 7 tysięcy kilometrów tras konnych wyznaczyły Lasy Państwowe dla miłośników wypoczynku w siodle.

Narciarstwo biegowe

O ile skoki narciarskie to sport dla wyczynowców, to biegać na nartach może prawie każdy. A leśne ścieżki wydają się do tego wręcz stworzone.

Nordic walking

Nordic walking to prawdziwy fenomen, jeden z najpopularniejszych sportów w Polsce i Europie, młodszy niż większość osób go uprawiających.

Psie zaprzęgi

Błękitne niebo. Wzdłuż drogi stoją rzędy drzew w białych czapach. Spod płóz sanek, ciągniętych przez dwie pary puszystych psów, pryskają w górę kawałki zmrożonego śniegu. Człowiek stojący na sankach krzyczy w niezrozumiałym języku. To nie jest obrazek z dalekiej Laponii, ani ekranizacja książki Jacka Londona, ale coraz częstszy widok w naszym kraju.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

"Czerwony Alarm! Wysokie zagrożenie pożarowe w obliczu suszy"

"Czerwony Alarm! Wysokie zagrożenie pożarowe w obliczu suszy"

Trwający od połowy marca sezon pożarowy jest dla leśników wyjątkowo trudny – od kilku tygodni nie mamy opadów deszczu, a także po raz pierwszy od lat w tym okresie, odnotowaliśmy trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego lasu. To oznacza, że wilgotność ściółki w naszych lasach spadła do niebezpiecznego poziomu 10%. Co gorsza, silny wiatr tylko potęguje ryzyko, sprawiając, że pożar może rozprzestrzenić się błyskawicznie, stwarzając zagrożenie nie tylko dla przyrody, ale także dla życia i mienia ludzi. Obecna sytuacja wskazuje na rekordową suszę, co wymaga szczególnej uwagi i odpowiedzialności od każdego z nas.
Dotychczas odnotowaliśmy już 18 pożarów na łącznej powierzchni 1,64 ha. Biorąc pod uwagę upływ czasu, średnio co drugi dzień wystąpił pożar na terenach leśnych Nadleśnictwa Kliniska, a zagrożenie z dnia na dzień nieustannie rośnie.
Apelujemy do wszystkich odwiedzających nasze lasy o ogromną ostrożność. Obowiązuje bezwzględny zakaz używania otwartego ognia w lesie oraz w odległości 100 metrów od jego granicy. Ogniska, grille, czy palenie papierosów w lesie mogą być początkiem katastrofy. Każda iskra jest w stanie zapoczątkować pożar, który może w krótkim czasie objąć znaczny obszar.
Lasy to nasze wspólne dobro, które oferuje ciszę, spokój, ale także niezrównane piękno. Zachęcamy do ich odwiedzania, ale z pełnym szacunkiem dla natury i w trosce o bezpieczeństwo. Apelujemy o rozwagę, zgłaszanie wszelkich niepokojących sytuacji i informowanie nadleśnictwa o możliwych zagrożeniach.
Bądźmy odpowiedzialni, dbajmy o lasy – nie pozwólmy, by ogień je zniszczył!

 

Tekst i foto M.Hapnik-Ciechalska