Asset Publisher Asset Publisher

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2019 r. zestawiono ich 11 314, z czego 9 tys. stanowiły drzewa, a 1380 grupy drzew.

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa.

Na terenie naszego nadleśnictwa mamy 54 pomniki przyrody:

  • 30 dębów szypułkowych,
  • klon zwyczajny,
  • kasztanowiec biały,
  • aleja dębu czerwonego,
  • 6 buków pospolitych,
  • aleja dębu szypułkowego,
  • lipa drobnolistna „Anna",
  • 6 daglezji zielonych,
  • 2 dęby bezszypułkowe,
  • lipa drobnolistna,
  • 2 wiązy szypułkowe,
  • źródlisko "Nad brzegiem Strugi Stawnej"
  • "Bobrowe Źródlisko" - źródło

 

Najciekawsze pomniki to:

Lipa drobnolistna "Anna" - znajdująca się przy siedzibie Nadleśnictwa Kliniska, wiek 465 lat, obwód na wysokości 0,2m od ziemi 871 cm, wysokość 27m. Według legendy pod lipą Anna Jagiellonka z mężem Bogusławem przyjmowała poselstwo polskie. „Według danych historycznych, na zamek w Szczecinie przybyło poselstwo polskie do księcia Bogusława X, który w tym czasie gościł na polowaniu w pobliskiej Puszczy Goleniowskiej. Anna Jagiellonka wraz z posłami udała się do puszczy na spotkanie z mężem i obozowała w pobliżu lipy."- źródło C. Pacyniak, Najstarsze drzewa w Polsce


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Zakończenie prac urządzeniowych w Nadleśnictwie Kliniska

Zakończenie prac urządzeniowych w Nadleśnictwie Kliniska

Dnia 07.11.2017r. w sali Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska miała miejsce, zwołana przez Dyrektora RDLP w Szczecinie, Narada Techniczno – Gospodarcza (NTG), będąca zwieńczeniem prac związanych z przygotowywaniem Planu Urządzenia Lasu (PUL) dla Nadleśnictwa Kliniska na lata 2018 - 2027.

 W naradzie uczestniczyli przedstawiciele Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, Zarządu Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Gorzowie Wlkp., Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska
w Szczecinie, Zakładu Ochrony Lasu w Szczecinku, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz przedstawiciele Nadleśnictwa Kliniska.

Głównym celem narady było sformułowanie projektu PUL na przyszłe dziesięciolecie wraz
z akceptacją prognozy jego oddziaływania na środowisko oraz obszary Natura 2000, a także analiza prowadzonej gospodarki leśnej w minionym okresie tj. za lata 2008-2017. Przedstawiony również został Program Ochrony Przyrody (POP) dla terenów Nadleśnictwa oraz program edukacji leśnej wraz z najważniejszymi zadaniami stojącymi przed Ośrodkiem Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska.

Program Ochrony Przyrody, projekt PUL a także ocena jego oddziaływania na środowisko                 i obszary Natura 2000 zostały zaprezentowane przez przedstawicieli wykonawcy planu – Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Gorzowie Wlkp.

Analizę gospodarki leśnej w minionym okresie przedstawił Nadleśniczy Nadleśnictwa Kliniska, podsumowując działalność Nadleśnictwa w zakresie użytkowania, hodowli oraz ochrony lasu, ochrony przyrody a także gospodarki łowieckiej.

Wszystkie zaprezentowane referaty oraz koreferaty stanowiły podstawę do merytorycznej dyskusji, dotyczącej zarówno minionego okresu jak i planowanych zadań do zrealizowania w przyszłym dziesięcioleciu. Zarówno miniony okres jak i planowane do wykonania w latach 2018-2027 zadania zostały ocenione pozytywnie i wskazują na prawidłowy kierunek planowania i prowadzenia wielofunkcyjnej gospodarki leśnej.

tekst: B. Kochanowski