Asset Publisher Asset Publisher

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2019 r. zestawiono ich 11 314, z czego 9 tys. stanowiły drzewa, a 1380 grupy drzew.

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa.

Na terenie naszego nadleśnictwa mamy 54 pomniki przyrody:

  • 30 dębów szypułkowych,
  • klon zwyczajny,
  • kasztanowiec biały,
  • aleja dębu czerwonego,
  • 6 buków pospolitych,
  • aleja dębu szypułkowego,
  • lipa drobnolistna „Anna",
  • 6 daglezji zielonych,
  • 2 dęby bezszypułkowe,
  • lipa drobnolistna,
  • 2 wiązy szypułkowe,
  • źródlisko "Nad brzegiem Strugi Stawnej"
  • "Bobrowe Źródlisko" - źródło

 

Najciekawsze pomniki to:

Lipa drobnolistna "Anna" - znajdująca się przy siedzibie Nadleśnictwa Kliniska, wiek 465 lat, obwód na wysokości 0,2m od ziemi 871 cm, wysokość 27m. Według legendy pod lipą Anna Jagiellonka z mężem Bogusławem przyjmowała poselstwo polskie. „Według danych historycznych, na zamek w Szczecinie przybyło poselstwo polskie do księcia Bogusława X, który w tym czasie gościł na polowaniu w pobliskiej Puszczy Goleniowskiej. Anna Jagiellonka wraz z posłami udała się do puszczy na spotkanie z mężem i obozowała w pobliżu lipy."- źródło C. Pacyniak, Najstarsze drzewa w Polsce


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Konkurs fotograficzny "Leśne pejzaże" - rozstrzygnięty

Konkurs fotograficzny "Leśne pejzaże" - rozstrzygnięty

Organizatorem konkursu był Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska oraz Nadleśnictwo Gryfino. Uczestnikami konkursu byli uczniowie szkół ponadpodstawowych do 18 roku życia (I kategoria konkursowa) oraz osoby dorosłe (II kategoria konkursowa).

Konkurs miał charakter amatorski. Każdy uczestnik mógł nadesłać 2 fotografie, wykonane jako czarno-białą lub kolorową odbitkę. Na konkurs należało przesłać wyłącznie zdjęcia terenów leśnych Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcze Szczecińskie”.

Przedmiotem konkursu były prace fotograficzne samodzielnie wykonane przez uczestników konkursu na terenach leśnych wchodzących w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcze Szczecińskie” (Puszcza Bukowa - Nadleśnictwo Gryfino, Puszcza Goleniowska-Nadleśnictwo Kliniska, Puszcza Wkrzańska – Nadleśnictwo Trzebież). Tematem przewodnim konkursu był „Las to życie”. Las to funkcjonujący jako całość organizm tworzony przez żyjące w nim rośliny, grzyby, zwierzęta i mikroogranizmy itp. Wykonane przez uczestnika prace miały „opowiadać” o życiu lasu. Prace mogły przedstawiać np. bogactwo runa, podszytu, świata zwierząt, elementów krajobrazu leśnego, jego części nieożywionych.

Celem konkursu było: Uwrażliwienie na piękno lasów Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcze Szczecińskie”; zwrócenie uwagi na możliwość odkrywania detali przyrodniczych lasów okiem obiektywów; zachęcenie do przebywania i odpoczynku na terenach leśnych; popularyzację zdrowego trybu życia; rozpowszechnianie idei fotografowania, jako aktywnej formy spędzania wolnego czasu; prezentacja twórczości uczestników konkursu w dziedzinie fotografii; wykorzystanie potencjału znajomości technologii do pozytywnych celów obcowania z rzeczywistym środowiskiem leśnym.

Komisja konkursowa w wyniku oceny nadesłanych prac postanowiłą przyznać następujące wyróżnienia:

kategoria wiekowa I - uczniowie szkół ponadpodstawowych do 18 roku życia:

I MIEJSCE – Blanka Nowaczyk za pracę „ Przyjaciel lasu”

kategoria wiekowa II - osoby pełnoletnie:

I MIEJSCE –  Mirosław Smugała za pracę pt. „Ślicznotka z Kliniska”

II MIEJSCE –Tomasz Sobecki za pracę „Król lasu”

III MIEJSCE - Helena Wieligórka za pracę „Wiewiórka”

WYRÓŻNIENIE– Adam Brzoskwinia za pracę „W sidłach pająka’

WYRÓŻNIENIE – Helena Wieligórka za pracę „Dzięciołek”

WYRÓŻNIENIE – Tomasz Sobecki za pracę „Skoczek”

WYRÓŻNIENIE – Mirosław Smugała za pracę „Brunet wieczorową porą”

 

Dziękujemy za nadesłane prace a laureatom serdecznie gratulujemy.

Wręczenie nagród odbędzie się w dniu 28 września br. podczas edukacyjnej imprezy plenerowej „Wielkie Grzybobranie w Puszczy Goleniowskiej” o godz. 13.00.