Asset Publisher
Pomniki przyrody
Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2019 r. zestawiono ich 11 314, z czego 9 tys. stanowiły drzewa, a 1380 grupy drzew.
Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa.
Na terenie naszego nadleśnictwa mamy 54 pomniki przyrody:
- 30 dębów szypułkowych,
- klon zwyczajny,
- kasztanowiec biały,
- aleja dębu czerwonego,
- 6 buków pospolitych,
- aleja dębu szypułkowego,
- lipa drobnolistna „Anna",
- 6 daglezji zielonych,
- 2 dęby bezszypułkowe,
- lipa drobnolistna,
- 2 wiązy szypułkowe,
- źródlisko "Nad brzegiem Strugi Stawnej"
- "Bobrowe Źródlisko" - źródło
Najciekawsze pomniki to:
Lipa drobnolistna "Anna" - znajdująca się przy siedzibie Nadleśnictwa Kliniska, wiek 465 lat, obwód na wysokości 0,2m od ziemi 871 cm, wysokość 27m. Według legendy pod lipą Anna Jagiellonka z mężem Bogusławem przyjmowała poselstwo polskie. „Według danych historycznych, na zamek w Szczecinie przybyło poselstwo polskie do księcia Bogusława X, który w tym czasie gościł na polowaniu w pobliskiej Puszczy Goleniowskiej. Anna Jagiellonka wraz z posłami udała się do puszczy na spotkanie z mężem i obozowała w pobliżu lipy."- źródło C. Pacyniak, Najstarsze drzewa w Polsce
Asset Publisher
"Dzień Matki Natury"
"Dzień Matki Natury"
Po raz kolejny dla podopiecznych Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych w Szczecinie Nadleśnictwo Kliniska zorganizowało wydarzenie edukacyjne z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka i Dnia Matki. Kapryśnia, sobotnia aura nie popsuła świętowania hospicyjnych rodzin. Był to dzień pełen atrakcji i niesamowitych wrażeń zarówno dla dzieci jak i ich rodziców. Nie zabrakło leśnych gier, warsztatów plastycznych przygotowanych przez Stowarzyszenie „Uśmiech daje siłę”, leśnych tatuaży, konkursów, towarzystwa najlepszego przyjaciela człowieka – pieska Ambera oraz strażaków z OSP Lubczyna. O oprawę artystyczną zadbał jak zawsze niezastąpiony „Loczek”. Wspaniałe upominki dla uczestników naszego wydarzenia własnoręcznie przygotowali podopieczni Środowiskowego Domu Pomocy w Reczu za co serdecznie dziękujemy. Spotkanie odbyło się przy wsparciu WFOŚiGW w Szczecinie.