Asset Publisher
Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej
"Las -poznać, przeżyć, zrozumieć "- to tylko w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej
Edukacji w Nadleśnictwie Kliniska służy przede wszystkim Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej. Utworzony został głównie z myślą o dzieciach i młodzieży.
Lekcje przyrody prowadzone są zgodnie z hasłem „poznać, przeżyć, zrozumieć" i umożliwiają przyswojenie wiedzy o lesie i leśnictwie w sposób niekonwencjonalny. W ofercie Ośrodka znajdują się również warsztaty dla nauczycieli, liczne konkursy, wystawy, ekspozycje przyrodnicze.
Do dyspozycji odwiedzających jest sala edukacyjno-konferencyjna, sala wystawowa, ekspozycja dydaktyczno-przyrodnicza, plac dydaktyczny, parking. Dla najmłodszych zbudowano plac zabaw.
W Ośrodku mieści się ekspozycja dydaktyczno-przyrodnicza pt. "Mieszkańcy lasu", w której znajdują się eksponaty łosia, wilka, borsuka, bielika, puszczyka i wiewiórki, a to wszystko w leśnej scenerii.
W pobliżu Ośrodka utworzona została 3 kilometrowa ścieżka spacerowo-dydaktyczna z 11 przystankami edukacyjnymi. Atrakcyjne położenie w sercu Puszczy Goleniowskiej, dogodny dojazd sprawia, że Ośrodek odwiedzany jest licznie w ciągu całego roku. W miejscowości Zabród nadleśnictwo posiada drugą ścieżkę edukacyjną "Uroki doliny Iny". Trasa ścieżki biegnie przez teren leśny, nadrzecze łąki oraz przy starorzeczu Iny. Ścieżka posiada 17 przystanków edukacyjnych, a jej długość to 4km.
Formy działalności Ośrodka:
-
zajęcia kameralne i terenowe z dziećmi i młodzieżą,
-
wystawy okresowe,
-
prelekcje, konferencje, warsztaty,
-
organizacja konkursów,
-
edukacyjne imprezy plenerowe,
- współpraca z instytucjami i organizacjami prowadzącymi edukację przyrodniczą.
Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska
Pucko 1
72-123 Kliniska Wielkie
tel. 91-43-121-30; 91-43-121-24 wew.30
e-mail: edukacja@szczecin.lasy.gov.pl
Ośrodek czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00
Asset Publisher
Majowy weekend w lesie
Majowy weekend w lesie
Długi majowy weekend to czas kiedy chętnie z rodzinami wybierzemy się do lasu. Spacer w lesie to jedna z form odpoczynku na łonie przyrody. Spędzanie wolnego czasu w lasach naładuje nas pozytywną energią. Niestety często bywa, że w wyniku lekkomyślności, niewiedzy oraz bezmyślności dochodzi do wielu nieprzyjemnych zdarzeń. Przykładem są pożary, zagubienia w lesie, porzucone śmieci oraz zastawione przez samochody drogi leśne.
Przed wyjściem do lasu warto pamiętać o odpowiednim ubraniu pasującym do panujących warunków atmosferycznych. Należy zabrać ze sobą coś do jedzenia picia oraz o naładowanym telefonie, który w przypadku potrzeby udzielenia pomocy pomoże nam skontaktować się z odpowiednimi służbami.
Warto również zainstalować aplikację mBDL – jest to darmowa aplikacja dostępna na smartfony i tablety umożliwiająca dostęp do map lasów, które ułatwią nam orientację w terenie.
W dniach 28 kwietnia do 9 maja na terenach Lasów Państwowych odbędzie się akcja „MAJÓWKA 23”. Podczas działań akcyjnych mogą Państwo spotkać patrole Straży Leśnej. Do zadań Strażników należeć będą działania kontrolno – prewencyjne, które mają na celu egzekwowanie od osób przebywających na terenie leśnym zachowań zgodnych z obowiązującymi przepisami prawa. Strażnicy leśni będą przede wszystkim reagowali na wszelkie naruszenia przepisów przeciwpożarowych wynikających z ustawy o lasach, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie, utrudnianie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuację. Działania te odbędą się przy współudziale innych służb porządkowych m. in. Policji, Państwowej Straży Łowieckiej, Państwowej Straży Rybackiej.
W sytuacji, kiedy będziemy świadkami łamania prawa na terenach leśnych prosimy o kontakt z Strażą Leśną pod nr. tel. 606 802 828 lub 604 073 033.
Tekst. M. Bzdęga
Grafika-canva