Asset Publisher Asset Publisher

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej

"Las -poznać, przeżyć, zrozumieć "- to tylko w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej

Edukacji w Nadleśnictwie Kliniska służy przede wszystkim Ośrodek Edukacji  Przyrodniczo-Leśnej. Utworzony został głównie z myślą o dzieciach  i młodzieży.

  Lekcje przyrody prowadzone są zgodnie z hasłem „poznać, przeżyć, zrozumieć"  i umożliwiają przyswojenie wiedzy o lesie i leśnictwie w sposób niekonwencjonalny. W ofercie Ośrodka znajdują się również warsztaty dla nauczycieli, liczne konkursy, wystawy, ekspozycje przyrodnicze.

Do dyspozycji odwiedzających jest sala edukacyjno-konferencyjna, sala wystawowa, ekspozycja dydaktyczno-przyrodnicza, plac dydaktyczny, parking. Dla najmłodszych zbudowano plac zabaw.

W Ośrodku mieści się ekspozycja dydaktyczno-przyrodnicza pt. "Mieszkańcy lasu", w której znajdują się eksponaty łosia, wilka, borsuka, bielika, puszczyka i wiewiórki, a to wszystko w leśnej scenerii.

    W pobliżu Ośrodka utworzona została 3 kilometrowa ścieżka spacerowo-dydaktyczna z 11 przystankami edukacyjnymi. Atrakcyjne położenie w sercu Puszczy Goleniowskiej, dogodny dojazd sprawia, że Ośrodek odwiedzany jest licznie w ciągu całego roku. W miejscowości Zabród nadleśnictwo posiada drugą ścieżkę edukacyjną "Uroki doliny Iny". Trasa ścieżki biegnie przez teren leśny, nadrzecze łąki oraz przy starorzeczu Iny. Ścieżka posiada 17 przystanków edukacyjnych, a jej długość to 4km.

Formy działalności Ośrodka:

  • zajęcia kameralne i terenowe z dziećmi i młodzieżą,

  • wystawy okresowe,

  • prelekcje, konferencje, warsztaty,

  • organizacja konkursów,

  • edukacyjne imprezy plenerowe,

  •  współpraca z instytucjami i organizacjami prowadzącymi edukację przyrodniczą.

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska

Pucko 1

72-123 Kliniska Wielkie

tel. 91-43-121-30; 91-43-121-24 wew.30

e-mail: edukacja@szczecin.lasy.gov.pl

Ośrodek czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

„Rozpoczęcie akcji bezpośredniej w ochronie przeciwpożarowej lasu”

„Rozpoczęcie akcji bezpośredniej w ochronie przeciwpożarowej lasu”

W dniu 12 marca 2025 roku rozpoczął się w Nadleśnictwie Kliniska kolejny sezon pożarowy. Uruchomione zostały dyżury punktu alarmowo-dyspozycyjnego, kierowcy samochodu patrolowo-gaśniczego oraz Pełnomocników Nadleśniczego. Wszyscy razem tworzą doskonale funkcjonujący system ochrony przeciwpożarowej lasu.


Jeszcze przed rozpoczęciem akcji bezpośredniej oraz w pierwszych dniach sezonu odnotowano na terenach leśnych aż 7 pożarów, a spaleniu uległa pokrywa gleby na łącznej powierzchni 0,33 ha. Jest to wynik rekordowy w odniesieniu do ostatniego dziesięciolecia.


Serdecznie zapraszamy do odkrywania i cieszenia się pięknem naszych lasów. To miejsca, które oferują niezliczone możliwości do aktywnego wypoczynku, spacerów, wędrówek czy obcowania z naturą. Jednak w obliczu zapowiadającego się bardzo wymagającego sezonu pożarowego, apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie podstawowych zasad bezpiecznego przebywania w lesie.
Bezpieczeństwo naszych lasów zależy od każdego z nas. Korzystajmy z ich uroków odpowiedzialnie, dbając o ich przyszłość.

 

Autor: Małgorzata Hapnik-Ciechalska