Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy – forma ochrony przyrody w Polsce. Ustawa o ochronie przyrody z 2004 roku definiuje je jako „fragmenty krajobrazu naturalnego i kulturowego zasługujące na ochronę ze względu na ich walory widokowe i estetyczne”. Zespół przyrodniczo-krajobrazowy wyznacza się w celu ochrony wyjątkowo cennych fragmentów krajobrazu naturalnego i kulturowego, dla zachowania jego wartości przyrodniczych, kulturowych i estetycznych. Działalność na terenach objętych tą formą ochrony uwarunkowana jest opracowaniem dla nich planu zagospodarowania przestrzennego, który uwzględni postulaty przyrodników i historyków. Według danych z 31 grudnia 2018 roku liczba zespołów przyrodniczo-krajobrazowych w Polsce wynosiła 331, które zajmowały powierzchnię 118 911,1 ha.

Obszary Natura 2000

Program Natura 2000 jest systemem przyjętym przez Unię Europejską dla ochrony wybranych elementów przyrody, najważniejszych z punktu widzenia całej Europy. System ten nie ma zastępować systemów krajowych, ale je uzupełniać - dawać merytoryczne podstawy do zachowania dziedzictwa przyrodniczego w skali kontynentu. Polega ona na wybraniu (według określonych kryteriów), a następnie skutecznym ochronieniu, określonych obszarów. Podstawą do wybierania i chronienia obszarów zaliczanych do systemu Natura 2000 stanowią dwie dyrektywy europejskie: tzw. Dyrektywa Ptasia i Dyrektywa Siedliskowa, na podstawie których tworzone są specjalne obszary ochrony siedlisk oraz obszary specjalnej ochrony ptaków.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2019 r. zestawiono ich 11 314, z czego 9 tys. stanowiły drzewa, a 1380 grupy drzew.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie na gruntach w zarządzie PGL LP znajduje się ponad 8 tys. o powierzchni ponad 29,5 tys. ha.

Ochrona gatunkowa

Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 715 gatunków roślin, 322 gatunków grzybów i porostów oraz 799 gatunków zwierząt. Około 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Wiosenne odnowienia lasu dobiegły końca!

Wiosenne odnowienia lasu dobiegły końca!

Wiosenne odnowienia lasu dobiegły końca!

 

Odnowienia lasu to gorący okres dla leśników. Każda wycięta powierzchnia zostaje ponownie posadzona sadzonkami drzew leśnych wyhodowanymi na szkółce leśnej. Co roku Nadleśnictwo Kliniska wprowadza do środowiska leśnego ok. 1 miliona sadzonek różnych gatunków drzew i krzewów  leśnych.

Znaczna część powierzchni odnawiana jest w wyniku inicjowanego przez nas leśników odnowienia naturalnego.

W tym roku, w okresie od marca do kwietnia, Nadleśnictwo Kliniska wraz ze szkołami, firmami i organizacjami zewnętrznymi oraz pracownikami nadleśnictwa posadziło ponad 14 500 sztuk sadzonek drzew leśnych i stanowi to ok. 1,5 % wszystkich wysadzonych w tym roku sadzonek.

W Leśnictwie Niedźwiedź, firma Bridgestone Stargard oraz Stowarzyszenie Niedźwiedzie 4x4 wysadziła  4000 sztuk sosny jednorocznej.

W leśnictwie Rurzyca, Sołectwo Rurzyca wysadziło 2000 sztuk sosny jednorocznej.

W leśnictwie Załom:

- 12 liceum ze Szczecina wysadziło 800 sztuk buka trzyletniego;

- firma Health, Safety and Environment (GlnP/HSE) sia Abrasives wysadziła 300 sztuk trzyletniego świerka zwyczajnego;

- OSP Rurzyca i Lubczyna wysadziła 400 sztuk trzyletniej brzozy brodawkowej;

- firma MOMOX Szczecin wysadziła 1400 sztuk jednorocznego dęba bezszypułkowego oraz 100 sztuk 3 letniej lipy drobnolistnej;

- Szkoła Podstawowa z Klinisk Wielkich oraz Samorząd ds. Młodzieży ze Szczecina wysadziła 1500 sztuk jednorocznego dęba bezszypułkowego oraz 150 sztuk 3 letniej lipy drobnolistnej;

- Wojewódzki Inspektorat Sanitarny ze Szczecina i okolic wysadził 1300 sztuk jednorocznego dęba bezszypułkowego oraz 50 sztuk 3 letniej lipy drobnolistnej.

W leśnictwie Stumiany, pracownicy naszego Nadleśnictwa wysadzili 2500 sztuk sosny jednorocznej.

Z roku na rok wspólnych inicjatyw dotyczących odnowienia lasu jest coraz więcej. Cieszymy się, że możemy podzielić się naszą wiedzą, wspólnie chronić środowisko i przywracać naturalną równowagę w ekosystemach leśnych działając na rzecz zachowania trwałości i ciągłości lasów!

Serdecznie dziękujemy i zapraszamy ponownie.

 

Tekst i zdjęcia: Adriana Jakubowska