Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy – forma ochrony przyrody w Polsce. Ustawa o ochronie przyrody z 2004 roku definiuje je jako „fragmenty krajobrazu naturalnego i kulturowego zasługujące na ochronę ze względu na ich walory widokowe i estetyczne”. Zespół przyrodniczo-krajobrazowy wyznacza się w celu ochrony wyjątkowo cennych fragmentów krajobrazu naturalnego i kulturowego, dla zachowania jego wartości przyrodniczych, kulturowych i estetycznych. Działalność na terenach objętych tą formą ochrony uwarunkowana jest opracowaniem dla nich planu zagospodarowania przestrzennego, który uwzględni postulaty przyrodników i historyków. Według danych z 31 grudnia 2018 roku liczba zespołów przyrodniczo-krajobrazowych w Polsce wynosiła 331, które zajmowały powierzchnię 118 911,1 ha.

Obszary Natura 2000

Program Natura 2000 jest systemem przyjętym przez Unię Europejską dla ochrony wybranych elementów przyrody, najważniejszych z punktu widzenia całej Europy. System ten nie ma zastępować systemów krajowych, ale je uzupełniać - dawać merytoryczne podstawy do zachowania dziedzictwa przyrodniczego w skali kontynentu. Polega ona na wybraniu (według określonych kryteriów), a następnie skutecznym ochronieniu, określonych obszarów. Podstawą do wybierania i chronienia obszarów zaliczanych do systemu Natura 2000 stanowią dwie dyrektywy europejskie: tzw. Dyrektywa Ptasia i Dyrektywa Siedliskowa, na podstawie których tworzone są specjalne obszary ochrony siedlisk oraz obszary specjalnej ochrony ptaków.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2019 r. zestawiono ich 11 314, z czego 9 tys. stanowiły drzewa, a 1380 grupy drzew.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie na gruntach w zarządzie PGL LP znajduje się ponad 8 tys. o powierzchni ponad 29,5 tys. ha.

Ochrona gatunkowa

Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 715 gatunków roślin, 322 gatunków grzybów i porostów oraz 799 gatunków zwierząt. Około 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Sezon pożarowy 2018 - ZAKOŃCZONY

Sezon pożarowy 2018 - ZAKOŃCZONY

Nadleśnictwo Kliniska, po wyjątkowo trudnym i bardzo palnym sezonie pożarowym, zakończyło bezpośrednią akcję w ochronie przeciwpożarowej lasu. Mimo, iż dla większości ludzi było to wymarzone lato, pełne słońca, wysokich temperatur oraz braku opadów, to występujące na przeważającej powierzchni Nadleśnictwa bory sosnowe, zostały wystawione na ciężką próbę. Biorąc pod uwagę całkowity czas trwania sezonu pożarowego, tzn. od 15 marca do 21 października, można oszacować, że średnio co 5-ty dzień zaewidencjonowano pożar na terenach leśnych naszej jednostki. Poziom zagrożenia był na najwyższym poziomie ze względu na długotrwale utrzymującą się suszę oraz niską wilgotność ścioły. Jednak dzięki profesjonalnej pracy Punktu Alarmowo-Dyspozycyjnego oraz wielkiemu zaangażowaniu kierowcy samochodu patrolowo-gaśniczego, którzy pełnili niejednokrotnie 12-godzinne dyżury, większość pożarów została wykryta w sposób natychmiastowy i ugaszona w zarodku. Ogromną rolę odegrali pracownicy Nadleśnictwa, pełniący funkcje Pełnomocników Nadleśniczego oraz specjaliści Służby Leśnej, Leśniczowie i Podleśniczowie, którzy w przypadku powstania zagrożenia byli na miejscu i dozorowali obszar pożarzyska do zapewnienia całkowitego bezpieczeństwa pobliskich drzewostanów. Nieoceniony stał się również wysiłek jednostek PSP oraz OSP, bez których pomocy nie udałoby się opanować niszczącego działania ognia. Efektem zaangażowania powyższych osób, jest średnia powierzchnia jednego pożaru na poziomie zaledwie 0,07 ha. Podsumowując, Nadleśnictwo Kliniska zakończyło sezon pożarowy w roku 2018,
z wynikiem 41 pożarów, na ogólnej powierzchni 2,93 ha.

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom biorącym udział w akcji bezpośredniej w ochronie przeciwpożarowej lasu na terenie Nadleśnictwa Kliniska, za ogromne zaangażowanie, profesjonalizm i skuteczne działania w likwidowaniu zarzewi ognia oraz skutków zagrożeń.

Tekst i zdjęcia M. Hapnik