Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona gatunkowa

Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 715 gatunków roślin, 322 gatunków grzybów i porostów oraz 799 gatunków zwierząt. Około 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.

Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 584 gatunków roślin, 90 gatunków grzybów i 732 gatunków zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.

Lasy Państwowe podejmują również własne inicjatywy ochronne. Pomagają wybranym gatunkom zwierząt i roślin zasiedlić miejsca, gdzie gatunki te wyginęły (tzw. reintrodukcje) lub gdzie są zagrożone wyginięciem (restytucje). Dotyczy to np. cisa, sudeckich jodeł, cietrzewia czy głuszca.

Szanse na przetrwanie ginącym gatunkom mają dać strefy ochronne dla wybranych gatunków zwierząt (m.in. wokół gniazd ptaków). Leśnicy są za nie szczególnie odpowiedzialni, ponieważ większość z nich znajduje się na gruntach zarządzanych przez LP.

 

W naszym nadleśnictwie występują 34 gatunki roślin chronionych. Ochroną ścisłą objętych jest 7 gatunków. Ochronie częściowej podlega kolejnych 27 gatunków.

Najcenniejsze gatunki roślin to m.in:

  • storczyk szerokolistny (Dactylorhiza majalis)
  • wiciokrzew pomorski (Lonicera periclymenum)
  • wrzosiec bagienny (Erica tetralix),
  • rosiczka okrągłolistna (Drosera rotundifolia),
  • bagno zwyczajne (Ledum palustre),
  • orlik pospolity (Aquilegia vulgaris),
  • długosz królewski (Osmunda regalis)

Na naszym terenie żyją też 64 gatunki zwierząt podlegających ochronie. Wśród nich ochronie ścisłej podlega 4 gatunki bezkręgowców, 6 gatunków płazów, 39 gatunków ptaków i 2 gatunków ssaków. Na szczególną uwagę zasługuje dudek (Upupa epos) - jeden z oryginalniejszych naszych ptaków. Wyróżnia się gliniastopomarańczowym ubarwieniem z czarno-biało pręgowanym grzbietem i skrzydłami oraz czarnym ogonem z białą przepaską. Na głowie ma długi ruchliwy czub z czarno zakończonych piór, który rozpościera wachlarzowato w chwilach zaniepokojenia.

W nadleśnictwie wyznaczono także strefy ochronne ostoi, miejsc rozrodu i przebywania rzadkich gatunków ptaków objętych ochroną gatunkową:

  • bielika (Haliaeetus albicilia) – 7
  • kani rudej (Milvus milvus) – 7
  • bociana czarnego (Ciconia nigra) - 5
  • włochatki (Aegolius funereus) - 5
  • kani czarnej (Milvus migrans) - 1

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej

"Las -poznać, przeżyć, zrozumieć "- to tylko w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej

Edukacji w Nadleśnictwie Kliniska służy przede wszystkim Ośrodek Edukacji  Przyrodniczo-Leśnej. Utworzony został głównie z myślą o dzieciach  i młodzieży.

  Lekcje przyrody prowadzone są zgodnie z hasłem „poznać, przeżyć, zrozumieć"  i umożliwiają przyswojenie wiedzy o lesie i leśnictwie w sposób niekonwencjonalny. W ofercie Ośrodka znajdują się również warsztaty dla nauczycieli, liczne konkursy, wystawy, ekspozycje przyrodnicze.

Do dyspozycji odwiedzających jest sala edukacyjno-konferencyjna, sala wystawowa, ekspozycja dydaktyczno-przyrodnicza, plac dydaktyczny, parking. Dla najmłodszych zbudowano plac zabaw.

W Ośrodku mieści się ekspozycja dydaktyczno-przyrodnicza pt. "Mieszkańcy lasu", w której znajdują się eksponaty łosia, wilka, borsuka, bielika, puszczyka i wiewiórki, a to wszystko w leśnej scenerii.

    W pobliżu Ośrodka utworzona została 3 kilometrowa ścieżka spacerowo-dydaktyczna z 11 przystankami edukacyjnymi. Atrakcyjne położenie w sercu Puszczy Goleniowskiej, dogodny dojazd sprawia, że Ośrodek odwiedzany jest licznie w ciągu całego roku. W miejscowości Zabród nadleśnictwo posiada drugą ścieżkę edukacyjną "Uroki doliny Iny". Trasa ścieżki biegnie przez teren leśny, nadrzecze łąki oraz przy starorzeczu Iny. Ścieżka posiada 17 przystanków edukacyjnych, a jej długość to 4km.

Formy działalności Ośrodka:

  • zajęcia kameralne i terenowe z dziećmi i młodzieżą,

  • wystawy okresowe,

  • prelekcje, konferencje, warsztaty,

  • organizacja konkursów,

  • edukacyjne imprezy plenerowe,

  •  współpraca z instytucjami i organizacjami prowadzącymi edukację przyrodniczą.

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska

Pucko 1

72-123 Kliniska Wielkie

tel. 91-43-121-30; 91-43-121-24 wew.30

e-mail: edukacja@szczecin.lasy.gov.pl

Ośrodek czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00