Polskie lasy

Polen gehört in Bezug auf die Waldfläche zur europäischen Spitze. Diese nimmt mit 9,1 Mio. ha 29,2 % der Gesamtfläche ein. Die Mehrheit der Wälder sind Staatseigentum, das durch den Staatsforstbetrieb „Lasy Państwowe" („Staatsforste") (PGL LP) verwaltet wird.

PGL Lasy Państwowe

Der Staatsforstbetrieb „Lasy Państwowe" ist das größte Unternehmen auf der Ebene der staatlichen Forstverwaltung in der Europäischen Union. Er wird in diesem Jahr 90 Jahre alt.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

"Czerwony Alarm! Wysokie zagrożenie pożarowe w obliczu suszy"

"Czerwony Alarm! Wysokie zagrożenie pożarowe w obliczu suszy"

Trwający od połowy marca sezon pożarowy jest dla leśników wyjątkowo trudny – od kilku tygodni nie mamy opadów deszczu, a także po raz pierwszy od lat w tym okresie, odnotowaliśmy trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego lasu. To oznacza, że wilgotność ściółki w naszych lasach spadła do niebezpiecznego poziomu 10%. Co gorsza, silny wiatr tylko potęguje ryzyko, sprawiając, że pożar może rozprzestrzenić się błyskawicznie, stwarzając zagrożenie nie tylko dla przyrody, ale także dla życia i mienia ludzi. Obecna sytuacja wskazuje na rekordową suszę, co wymaga szczególnej uwagi i odpowiedzialności od każdego z nas.
Dotychczas odnotowaliśmy już 18 pożarów na łącznej powierzchni 1,64 ha. Biorąc pod uwagę upływ czasu, średnio co drugi dzień wystąpił pożar na terenach leśnych Nadleśnictwa Kliniska, a zagrożenie z dnia na dzień nieustannie rośnie.
Apelujemy do wszystkich odwiedzających nasze lasy o ogromną ostrożność. Obowiązuje bezwzględny zakaz używania otwartego ognia w lesie oraz w odległości 100 metrów od jego granicy. Ogniska, grille, czy palenie papierosów w lesie mogą być początkiem katastrofy. Każda iskra jest w stanie zapoczątkować pożar, który może w krótkim czasie objąć znaczny obszar.
Lasy to nasze wspólne dobro, które oferuje ciszę, spokój, ale także niezrównane piękno. Zachęcamy do ich odwiedzania, ale z pełnym szacunkiem dla natury i w trosce o bezpieczeństwo. Apelujemy o rozwagę, zgłaszanie wszelkich niepokojących sytuacji i informowanie nadleśnictwa o możliwych zagrożeniach.
Bądźmy odpowiedzialni, dbajmy o lasy – nie pozwólmy, by ogień je zniszczył!

 

Tekst i foto M.Hapnik-Ciechalska