Asset Publisher Asset Publisher

Lasy Niepaństwowe

Na terenie administrowanym przez Nadleśnictwo Kliniska znajdują się lasy innych własności, niestanowiące własności Skarbu Państwa. Nadzór nad gospodarką w tych lasach podlega bezpośrednio pod właściwe terytorialnie Starostwa Powiatowe. Zadania z zakresu gospodarki leśnej prowadzone są w nich w oparciu o Inwentaryzacje Stanu Lasu (lasy o łącznej powierzchni w jednym kompleksie do 10 ha) oraz Uproszczone Plany Urządzenia Lasu (lasy  o łącznej powierzchni w jednym kompleksie powyżej 10 ha).

Lasy niepaństwowe podlegają Starostom następujących powiatów: Miasto Szczecin, Starostwo Powiatowe w Stargardzie, Starostwo Powiatowe w Goleniowie.

Nadleśnictwo zgodnie z zapisami zawartymi w Ustawie o Lasach sprawuje funkcje doradczą dla właścicieli lasów, opiniodawczą do sporządzanych Uproszczonych Planów Urządzenia Lasu oraz sporządzanie planów zalesień w ramach PROW.

Od roku 2017, Nadleśnictwo Kliniska sprawuje nadzór nad lasami niepaństwowymi położonymi w zasięgu Starostwa Goleniów.  W nadzorze jest 79,33 ha. Pełniony nadzór opiera się na artykułach 7,8,9,13,14a Ustawy o lasach z dnia 28 września 1991 roku.

Tekst: A. Jakubowska

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

„Podsumowanie akcji bezpośredniej w ochronie przeciwpożarowej lasu w roku 2024”

„Podsumowanie akcji bezpośredniej w ochronie przeciwpożarowej lasu w roku 2024”

Sezon pożarowy 2024 okazał się kolejnym, bardzo wymagającym na przestrzeni ostatnich latach, głównie ze względu na występujące okresowo wyjątkowo ekstremalne warunki atmosferyczne, które znacznie zwiększały ryzyko powstawania pożarów. Mimo tych trudności, dzięki sprawnemu zarządzaniu i zaangażowaniu wszystkich służb, udało się skutecznie ograniczyć skutki działania żywiołu na terenie Nadleśnictwa Kliniska.

W minionej akcji bezpośredniej w ochronie ppoż. lasu na terenie Nadleśnictwa powstało łącznie 45 pożarów, które objęły powierzchnię 3,32 ha. Dzięki szybkiej reakcji i pełnemu profesjonalizmowi wszystkich osób biorących udział w akcjach gaśniczych na terenach leśnych, średnia powierzchnia jednego pożaru wyniosła zaledwie 0,07 ha, charakteryzując pożar jako mały. To wyjątkowe osiągnięcie, które świadczy o skuteczności podejmowanych działań zarówno prewencyjnych, jak
i operacyjnych.

Pragniemy wyrazić głęboką wdzięczność jednostkom ochrony przeciwpożarowej, firmom świadczącym usługi w zakresie ochrony ppoż. lasu oraz  pracownikom Nadleśnictwa, za ich nieoceniony wkład w ochronę naszych pięknych lasów. Ich poświęcenie i determinacja pozwoliły zminimalizować straty i zachować piękno przyrody dla przyszłych pokoleń. Razem pokazaliśmy, że nawet wobec ekstremalnych wyzwań jesteśmy w stanie skutecznie chronić nasze wspólne dobro.

Tekst i foto: M.Hapnik-Ciechalska