Asset Publisher
Zagroda pokazowa konika polskiego w Łęsku
Nasz tabun rezerwatowych koników polskich rośnie w siłę, a także w siłę populacji. Okresowo zachodzi potrzeba przeprowadzania części zwierząt z większej zagrody do osobnej zagrody pokazowej. W przypadku naszej hodowli, robi się to z powodów hodowlanych, jak również dla bezpieczeństwa niektórych osobników, zagrożonych zachowaniem dorosłych ogierów. Nieopodal zagrody hodowlanej na malowniczej łące w dolinie rzeki Iny i obrzeżach lasu w „Zagrodzie pokazowej konika polskiego” przebywają dorastające ogierki oraz zbędne w hodowli klaczki, między innymi z tzw. odmianami (np. gwiazdka na czole, białe przebarwienia na nogach itp.). Koniki oczekują tu na nowych właścicieli, którzy zdecydują się wykorzystać je później w rekreacji czy hipoterapii lub po prostu do wygryzania łąk i pastwisk jako „żywe kosiarki”. W Zagrodzie pokazowej koniki mają do swej dyspozycji łąki i zadrzewienia oraz wiatę chroniącą m.in. od meszek. Stado można obserwować ze specjalnie zbudowanego tarasu widokowego, na który serdecznie zapraszamy!
Zagroda pokazowa konika polskiego znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Kwatery Łowieckiej "Łęsko". Obecnie przebywa tu 8 koników. Znacznie większą ilość koni można spotkać na terenie tzw. dużej zagrody, w której przebywają obecnie trzy stada (zwane tabunami). Wprawdzie trudniej jest je spotkać ale za to ich widok dostarcza dużo radości. Przypominamy także aby nie dokarmiać koni mokrym i zapleśniałym chlebem, w okresie gdy występuje pokrywa śnieżna pracownicy Nadleśnictwa Kliniska systematycznie dostarczają im pokarm w postaci siana w balotach. Także można w małej ilości dać im smakołyki w postaci marchewki bądź jabłka – pamiętajmy jednak iż takie warzywo lub owoc niech wygląda tak jakbyśmy my chcieli je skonsumować z apetytem dla dobra naszych koników i ich brzuchów.
tekst. R.Kucharski, Jan Kurek
Asset Publisher
"Czerwony Alarm! Wysokie zagrożenie pożarowe w obliczu suszy"
"Czerwony Alarm! Wysokie zagrożenie pożarowe w obliczu suszy"
Trwający od połowy marca sezon pożarowy jest dla leśników wyjątkowo trudny – od kilku tygodni nie mamy opadów deszczu, a także po raz pierwszy od lat w tym okresie, odnotowaliśmy trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego lasu. To oznacza, że wilgotność ściółki w naszych lasach spadła do niebezpiecznego poziomu 10%. Co gorsza, silny wiatr tylko potęguje ryzyko, sprawiając, że pożar może rozprzestrzenić się błyskawicznie, stwarzając zagrożenie nie tylko dla przyrody, ale także dla życia i mienia ludzi. Obecna sytuacja wskazuje na rekordową suszę, co wymaga szczególnej uwagi i odpowiedzialności od każdego z nas.
Dotychczas odnotowaliśmy już 18 pożarów na łącznej powierzchni 1,64 ha. Biorąc pod uwagę upływ czasu, średnio co drugi dzień wystąpił pożar na terenach leśnych Nadleśnictwa Kliniska, a zagrożenie z dnia na dzień nieustannie rośnie.
Apelujemy do wszystkich odwiedzających nasze lasy o ogromną ostrożność. Obowiązuje bezwzględny zakaz używania otwartego ognia w lesie oraz w odległości 100 metrów od jego granicy. Ogniska, grille, czy palenie papierosów w lesie mogą być początkiem katastrofy. Każda iskra jest w stanie zapoczątkować pożar, który może w krótkim czasie objąć znaczny obszar.
Lasy to nasze wspólne dobro, które oferuje ciszę, spokój, ale także niezrównane piękno. Zachęcamy do ich odwiedzania, ale z pełnym szacunkiem dla natury i w trosce o bezpieczeństwo. Apelujemy o rozwagę, zgłaszanie wszelkich niepokojących sytuacji i informowanie nadleśnictwa o możliwych zagrożeniach.
Bądźmy odpowiedzialni, dbajmy o lasy – nie pozwólmy, by ogień je zniszczył!
Tekst i foto M.Hapnik-Ciechalska