Asset Publisher
Hodowla lasu
Podstawową dziedziną gospodarki leśnej jest hodowla lasu, która zajmuje się utrzymaniem, kształtowaniem oraz odtwarzaniem lasu jak również doskonaleniem jego funkcji produkcyjnych i ochronnych. Mając na uwadze powyższe założenia, głównym celem hodowli lasu jest przebudowa litych drzewostanów sosnowych z uwzględnieniem gatunków domieszkowych i biocenotycznych.
Na uprzednio przygotowaną powierzchnię objętą cięciami odnowieniowymi (pozbawioną w pełni lub częściowo drzewostanu) wprowadza się nowe pokolenie drzew. Las odnawiany jest poprzez sadzenie, ręcznie lub przy pomocy sadzarek leśnych, bądź inicjowane jest odnowienie naturalne z pozostawionych drzew stojących, z których samoistnie wysiewają się nasiona.
W roku 2024 w Nadleśnictwie Kliniska nowe pokolenie lasu powstało na powierzchni 231 ha. Odnowiony las jest w pełni dopasowany do istniejących warunków siedliskowych i glebowych. W celu wzbogacenia różnorodności biologicznej lasów, zapewnienia źródła pokarmu oraz miejsc schronienia i rozrodu dla wszystkich żyjących w lesie zwierząt, w tym w szczególności ptaków i owadów, oprócz podstawowych gatunków lasotwórczych takich jak, sosna pospolita, buk zwyczajny, świerk zwyczajny, dąb szypułkowy, dąb bezszypułkowy brzoza brodawkowata, w środowisko leśne wprowadzane są gatunki domieszkowe – lipa drobnolistna, klon jawor, oraz biocenotyczne takie jak jarząb pospolity, róża drobnolistna, szakłak, trzmielina, głóg jednoszyjkowy czy też drzewka owocowe.
Prawidłowy rozwój drzew wymaga prowadzenia różnorodnych zabiegów pielęgnacyjnych. Rozmiar tych prac uzależniony jest od potrzeb poszczególnych fragmentów lasu. Pielęgnacja gleby w uprawach leśnych ma umożliwić sadzonkom lepszy wzrost i rozwój poprzez ograniczenie wzrostu konkurencyjnych chwastów. W ubiegłym roku pielęgnowanie gleby w uprawach leśnych wykonane było na powierzchni 477 ha. Następnie wykonuje się stopniowe przerzedzanie młodego drzewostanu poprzez wykonanie cięć pielęgnacyjnych nazywanych kolejno w zależności od wielu: czyszczeniami wczesnymi i czyszczeniami późnymi. Rozmiar tych prac był następujący w skali roku: czyszczenia wczesne 134 ha, czyszczenia późne 152 ha.
Melioracje wodne
Istotną rolę w funkcjonowaniu gospodarki leśnej ma sieć rowów melioracyjnych. Nadleśnictwo w miarę możliwości konserwuje, udrażnia i oczyszcza rowy w celu utrzymania urządzeń w dobrym stanie co skutkuje brakiem podtopień drzewostanów oraz dobrą dostępnością pozycji zrębowych. W ubiegłym roku udrożniliśmy przepusty pod drogami oraz dokonaliśmy konserwacji rowów. Konserwacja rowów polega na oczyszczeniu trasy rowu z krzaków i gałęzi, odmuleniu dna rowu oraz wykoszeniu skarp ze zbędnej roślinności. Utrzymanie urządzeń melioracyjnych w należytym stanie wpływa bezpośrednio na zachowanie odpowiedniego mikroklimatu w ekosystemie leśnym.
Tekst M.Rams
Szkółka leśna
W roku 1997 na terenie Nadleśnictwa Kliniska powstała Szkółka Gospodarcza w Sownie. Ogólna powierzchnia szkółki wynosi - 11,04 ha w tym aktualna powierzchnia produkcyjna wynosi – 4,20 ha. Na szkółce hodowane są sadzonki drzew oraz krzewów do sadzenia w ramach odnowienia lasu oraz prac zalesieniowych na gruntach porolnych. Sadzonki wyprodukowane na naszej szkółce są również przeznaczane do sprzedaży detalicznej na potrzeby lokalnej ludności. Ze względu na specyfikę siedlisk pod produkcją leśną w Nadleśnictwie Kliniska, głównym gatunkiem lasotwórczym hodowanym na szkółce jest sosna. Oprócz tego hodujemy inne gatunki iglaste oraz dęby, buki, klony, olsze i inne.
W ofercie produkcyjnej szkółki do sprzedaży znajdują się głównie gatunki lasotwórcze, takie jak: sosna, świerk, dąb szypułkowy i bezszypułkowy, buk, brzoza brodawkowata, olcha czarna, oraz gatunki domieszkowe: lipa drobnolistna, klon zwyczajny, klon jawor, jarząb, a także gatunki krzewów biocenotycznych: głóg , jabłoń, róża drobnolistna, śliwa tarnina.
Asset Publisher
Bushcraft i surwiwal – obszar pilotażowy
Bushcraft i surwiwal – obszar pilotażowy
WAŻNA INFORMACJA DLA KRZYSTAJĄCYCH Z OBSZARÓW PILOTAŻOWYCH - Przedłużenie projektu dla miłośników bushcraftu i survivalu (do dnia 31.01.2021 r.)
Nadleśnictwo Kliniska Zarządzeniem Nadleśniczego nr 76 z dnia 20.11.2019 r., wprowadziło obszar pilotażowy o powierzchni 1163 ha, dla uprawiania bushcraftu i surwiwalu w okresie od 21 listopada 2019 do 23 listopada 2020 r.
Program pilotażowy obejmuje oddziały od 818 do 821, od 857 do 891 oraz w części oddziały od 845 do 841 oraz od 851 do 856 w Leśnictwie Niedźwiedź i Morawsko. Mapa obszaru zamieszczona poniżej.
Wszystkich miłośników bushcraftu i surwiwalu prosimy o zapoznanie się z zasadami korzystania z udpostępnionych na ten cel terenów.
Zarządzenie nr 76 z dnia 20.11.2019r.
Zarządzenie nr 63/2020 z dnia 19.10.2020r. zmieniające zarządzenie nr 76 z dnia 20.11.2019r.
Regulamin korzystania z obszarów pilotażowych
Więcej o leśnym surwiwalu w publikacji "Leśny survival"
Więcej o obszarach pilotażowych
MAPA OBSZARÓW PILOTAŻOWYCH