Asset Publisher Asset Publisher

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie?

Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.

Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne  pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.

Jak znaleźć miejsce na ognisko?

Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.

To najlepszy sposób na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie można korzystać także z oferty ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, które mają już wyznaczone stałe miejsca palenia ognisk na terenach leśnych.

Jak zabezpieczyć ognisko?

Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.

Czy mogę zebrać na ognisko leżący w lesie chrust?

Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.

Czy mogę rozbić w lesie namiot?

Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw oraz na karę przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Aby rozbić namiot w lesie należy skorzystać z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w każdym nadleśnictwie. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników: www.czaswlas.pl. Oprócz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce leśny turysta. Klikajcie po wiedzę!


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Konkurs fotograficzny "Leśne pejzaże" - rozstrzygnięty

Konkurs fotograficzny "Leśne pejzaże" - rozstrzygnięty

Organizatorem konkursu był Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska oraz Nadleśnictwo Gryfino. Uczestnikami konkursu byli uczniowie szkół ponadpodstawowych do 18 roku życia (I kategoria konkursowa) oraz osoby dorosłe (II kategoria konkursowa).

Konkurs miał charakter amatorski. Każdy uczestnik mógł nadesłać 2 fotografie, wykonane jako czarno-białą lub kolorową odbitkę. Na konkurs należało przesłać wyłącznie zdjęcia terenów leśnych Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcze Szczecińskie”.

Przedmiotem konkursu były prace fotograficzne samodzielnie wykonane przez uczestników konkursu na terenach leśnych wchodzących w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcze Szczecińskie” (Puszcza Bukowa - Nadleśnictwo Gryfino, Puszcza Goleniowska-Nadleśnictwo Kliniska, Puszcza Wkrzańska – Nadleśnictwo Trzebież). Tematem przewodnim konkursu był „Las to życie”. Las to funkcjonujący jako całość organizm tworzony przez żyjące w nim rośliny, grzyby, zwierzęta i mikroogranizmy itp. Wykonane przez uczestnika prace miały „opowiadać” o życiu lasu. Prace mogły przedstawiać np. bogactwo runa, podszytu, świata zwierząt, elementów krajobrazu leśnego, jego części nieożywionych.

Celem konkursu było: Uwrażliwienie na piękno lasów Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcze Szczecińskie”; zwrócenie uwagi na możliwość odkrywania detali przyrodniczych lasów okiem obiektywów; zachęcenie do przebywania i odpoczynku na terenach leśnych; popularyzację zdrowego trybu życia; rozpowszechnianie idei fotografowania, jako aktywnej formy spędzania wolnego czasu; prezentacja twórczości uczestników konkursu w dziedzinie fotografii; wykorzystanie potencjału znajomości technologii do pozytywnych celów obcowania z rzeczywistym środowiskiem leśnym.

Komisja konkursowa w wyniku oceny nadesłanych prac postanowiłą przyznać następujące wyróżnienia:

kategoria wiekowa I - uczniowie szkół ponadpodstawowych do 18 roku życia:

I MIEJSCE – Blanka Nowaczyk za pracę „ Przyjaciel lasu”

kategoria wiekowa II - osoby pełnoletnie:

I MIEJSCE –  Mirosław Smugała za pracę pt. „Ślicznotka z Kliniska”

II MIEJSCE –Tomasz Sobecki za pracę „Król lasu”

III MIEJSCE - Helena Wieligórka za pracę „Wiewiórka”

WYRÓŻNIENIE– Adam Brzoskwinia za pracę „W sidłach pająka’

WYRÓŻNIENIE – Helena Wieligórka za pracę „Dzięciołek”

WYRÓŻNIENIE – Tomasz Sobecki za pracę „Skoczek”

WYRÓŻNIENIE – Mirosław Smugała za pracę „Brunet wieczorową porą”

 

Dziękujemy za nadesłane prace a laureatom serdecznie gratulujemy.

Wręczenie nagród odbędzie się w dniu 28 września br. podczas edukacyjnej imprezy plenerowej „Wielkie Grzybobranie w Puszczy Goleniowskiej” o godz. 13.00.