Wydawca treści Wydawca treści

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie?

Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.

Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne  pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.

Jak znaleźć miejsce na ognisko?

Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.

To najlepszy sposób na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie można korzystać także z oferty ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, które mają już wyznaczone stałe miejsca palenia ognisk na terenach leśnych.

Jak zabezpieczyć ognisko?

Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.

Czy mogę zebrać na ognisko leżący w lesie chrust?

Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.

Czy mogę rozbić w lesie namiot?

Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw oraz na karę przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Aby rozbić namiot w lesie należy skorzystać z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w każdym nadleśnictwie. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników: www.czaswlas.pl. Oprócz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce leśny turysta. Klikajcie po wiedzę!


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Susza daje się we znaki …

Susza daje się we znaki …

Dnia 7 maja w Nadleśnictwie Kliniska miały miejsce 2 pożary pokrywy gleby o łącznej powierzchni 0,25 ha. Występująca w ostatnich dnia wysoka temperatura powietrza, niska wilgotność ścioły oraz stale zmieniający się kierunek wiatru, stworzyły doskonałe warunki do rozwoju pożaru, utrudniając tym samym działania gaśnicze. Dzięki znakomitej i fachowej obserwacji dyżurującego w Punkcie Alarmowo-Dyspozycyjnym, unoszący się dym nad drzewostanem udało się zlokalizować niemal natychmiastowo. Zadysponowane siły i środki, w postaci jednostek własnych Nadleśnictwa, PSP, OSP oraz samolotów patrolowo-gaśniczych, starały się, aby pożar nie rozprzestrzenił się na dalszy drzewostan oraz znajdujący się
w pobliży młodnik. Cała akcja trwała prawie 9 godzin, a samo dogaszanie oraz dozorowanie pożarzyska kolejną dobę.

Nadleśnictwo Kliniska apeluje w tym miejscu o szczególną ostrożność podczas tak pięknej pogody i rekreacyjnego spędzania czasu w lesie tzn.:

  • Rozpalanie ognia możliwie jedynie w miejscach do tego przeznaczonych.
  • Palenie tytoniu oraz pozostawianie niedopałków tylko poza terenem leśnym.
  • Prośba o zgłaszanie niepokojących sygnałów z lasu dotyczących widocznych dymów, tlących się materiałów itp.

Warto zapamiętać !

Pożar lasu to nie tylko spalone drzewa, czy roślinność krzewiasta, ale również śmiertelne zagrożenie dla większych ssaków oraz tych ważnych dla środowiska naturalnego bezkręgowców, pająków, bakterii i grzybów rozkładających materię organiczną, a także biedronek, mrówek czy pszczół zapylających kwiaty.

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Hapnik